Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Gazze'deki şehitler özgürlüğü dünyaya tanıttı

Güncelleme:

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, terör devleti İsrail'in Gazze'de masum insanları katlettiğini belirterek, şehitlerin özgürlüğü dünyaya tanıttığını söyledi. Erbaş, Filistin'deki savaşın durması için Türkiye'nin güçlenmesi gerektiğini vurguladı ve üniversitelerdeki Filistin eylemlerinin umut verici olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "O masum yavrular, o şehitler Gazze'nin, Filistin'in ne olduğunu, özgürlüğün ne olduğunu bütün dünyaya canlarıyla tanıttı" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ikincisi düzenlenen "Filistin İstişare Toplantısı", sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstanbul'da yapıldı. 29 Mayıs Üniversitesi'nde yapılan toplantıda konuşan Erbaş, terör devleti İsrail'in 8 ayda Gazze'de 35 bin civarında yarısı çocuk ve kadınlardan oluşan pek çok masum insanı katlettiğini belirterek, "Dünyanın gözü önünde, bizim de hemen burnumuzun dibinde, kalbimizde soykırım yaşanıyor. Kudüs, Filistin bizim kalbimiz. İşgalci zalimler eliyle Kudüs, adeta soykırıma sahne olan bir diyar haline getirildi" dedi.

"Gazzelilerin şehadeti, dünyanın gözünü merhamete, şefkate çevirdi"

Erbaş, terör devleti İsrail'in arkasında Batılıların ve Amerika'nın olduğuna dikkati çekerek, "Dünya şu anda 7-8 ay öncesi gibi değil, dünya değişti. Özellikle toplumlar artık Filistin'e, Gazze'ye 8 ay öncesindeki bakışla bakmıyor. O masum yavrular, o şehitler Gazze'nin, Filistin'in ne olduğunu, özgürlüğün ne olduğunu bütün dünyaya canlarıyla tanıttı. Onların şehadeti, dünyanın gözünü merhamete, şefkate çevirdi" diye konuştu.

"Gazzeliler mutlaka zafere ulaşacaktır"

Bir insanın en mukaddes varlığının canı olduğunu dile getiren Erbaş, "Anneler kucağında şehit olmuş yavrusuyla dünyaya meydan okuyabiliyorsa ve o şehidiyle Cenab-ı Hakka şükrünü eda edebiliyorsa bu toplum asla mağlup olmaz. Bu toplum mutlaka zafere ulaşacaktır. Adım gibi bundan eminim ve bu zafer er ya da geç gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Erbaş, "Geçmişte bu katliam, bu işgal 88 sene sürmüştü. Ben inanıyorum ki bu sefer 88 sene sürmeyecek. Bundan adım gibi eminim. Çünkü bizler burada olduğumuz müddetçe, Filistin ve Gazze için daha fazla elimizden geleni elimizle, dilimizden geleni dilimizle yapmaya devam ettikçe Gazze'deki, Filistin'deki zafer yakınlaşacak inşallah. Sadece biz bile kalsak, dünyadan hiçbir ses çıkmasa yine de buna devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Filistin'deki savaşın durması bizim güçlenmemize bağlı"

Bu zulmün durmasının, genelde İslam dünyasının özelde Türkiye'nin güçlenmesine bağlı olduğuna işaret eden Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

"Ekonomik güç, savunma sanayi gücü ve en çok da birliğimiz, beraberliğimiz, fitneye ve tefrikaya karşı olmamız bizim için en büyük güçtür. Silahsa silah, İHA'ysa İHA, SİHA'ysa SİHA o gücü de göstermemiz lazım. TUSAŞ'ıyla, ASELSAN'ıyla, HAVELSAN'ıyla, TEİ'siyle, TAI'siyle, Roketsan'ıyla bunlar bizim gurur tablolarımız. Demek ki Gazze'de, Filistin'de, bizim topraklarımızın içinde, dışında, ötelerinde terör faaliyetlerinin son bulması bizim daha da güçlenmemize bağlı. Hem manevi gücümüzü, birliğimizi, beraberliğimizi temin etmek, tefrikaya, fitneye fırsat vermemek hem de ekonomi, savunma sanayi açısından daha güçlü olmamız lazım."

"Üniversitelerdeki Filistin eylemleri umut verici"

Erbaş, üniversitelerdeki Filistin eylemlerine de değinerek, "Dünya üniversitelerinin bu hareketliliği umut verici. İnşallah daha da artar, daha da bu farkındalığın oluşmasına vesile olan faaliyetler, etkinlikler bütün dünyada olur" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, Filistin Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Medhun, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan ile İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş katıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ali Erbaş Filistin Türkiye İsrail Dünya Masum Gazze Uluslararası Yerel Politika Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

title