Haberler

1650 rakımlı yaylada üretilen peynire ilgi büyük

Güncelleme:

1650 rakımlı yaylada üretilen peynire ilgi büyük Çorum'un Kargı ilçesinde 1650 rakımlı yaylada üretilen Kargı Tulum Peyniri'nin küflü olarak tabir edilen yeni çeşidi büyük ilgi görüyor.

1650 rakımlı yaylada üretilen peynire ilgi büyük

ÇORUM - Çorum'un Kargı ilçesinde 1650 rakımlı yaylada üretilen Kargı Tulum Peyniri'nin küflü olarak tabir edilen yeni çeşidi büyük ilgi görüyor.

İlçede 25 yılı aşkın süredir Kargı tulum peyniri üretimi yapan üretici Mustafa Döğen ilk olarak Kargı tulum peyniri'nin tanıtılması için bir çok girişimde bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında yarışmalara ve fuarlara katılan Döğen, İtalya'da katıldığı Dünya Peynir Fuarı'nda dünya üçüncüsü oldu. Çeşitli üniversitelerde bu konuda konferanslarda veren Döğen'in bu çalışması üniversite tezlerine bile konu oldu.

5 yıllık çalışma ile ortaya çıktı

Peynir alanında kendini geliştiren Mustafa Döğen, yaklaşık 5 yıl önce yeni bir peynir çeşidi üretmek için çalışmalara başladı. Yeni ürettiği ve Küflü Kargı Tulum Peyniri verdiği çeşidiyle de büyük ilgi gören Döğen siparişlere yetişmediğini belirtti. 25 yılı aşkındır Çorum'un Kargı ilçesinde 1650 rakımda peynir üretimi yaptığını belirten üretici Mustafa Döğen, "Kargı Tulum Peyniri'ne eş olarak 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda küflü peynir adıyla yeni bir ürün daha çıkarttık. Bu üründen şuanda Türkiye'de başka yok. Bazı bölgelerde bu isimle ürün yapıyorlar ve küf peynirin içerisinde de oluyor. Ama benim yaptığımda sadece peynirin dış çevresinde oluyor ve içine işlemiyor" dedi.

1650 rakımlı yaylada üretiliyor

Peynirin yaylanın doğal ortamında üretilmesinin aromasına direk etki ettiğini belirten Döğen, "Bunun özelliği 1650 rakım, buradaki bitkilerden otlanan hayvanlardan sağılan sütle elde edilen bir ürün. Kargı Tulum Peynirine göre biraz daha zahmetli bir ürün. Kargı Tulum Peyniri 6,7 ayda yenilebilir hale gelirken küflü peynirimiz yaklaşık 14 aylık bir süreçte yenilebilir hale geliyor. Buda süre de aromasını farklılaştırıyor. Şu da akıllara gelebilir. Küfte bir koku var mı? Hayır kokmuyor. Analizlerini de yaptırıyoruz. Şu açıdan da mutluyuz. 5 bin nüfuslu ilçemizde Kargı Tulum Peyniri'nin yanında ikinci bir peynir olan küflü çeşidini de tüketicilerimize sunmaktan dolayı mutluyuz. 1650 rakımda yapılan yayla ürünü bu. Buradaki nem çok farklı, rüzgar ve ortam çok farklı. Bütün bunların hepsi olunca ortaya şahane bir ürün çıktı.

Dünya üçüncüsü oldu

Kargı tulum peyniri İtalya'da yapılan, Dünya Peynir Fuarı'nda dünya üçüncüsü olmuştu. Bunun en büyük nedeni doğal ortamda yapılmasıydı. En büyük katkısı süt, şirden mayası ve kaya tuzu. Ben şuna inanıyorum ki bizim üretmiş olduğumuz küflü peynirde eş değerde. Onunla aynı başarıyı yakalayacağına da eminim" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Haberler

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Mehmed Ali Kağıtçı kimdir? Mehmed Ali Kağıtçı kaç yaşında, nereli? Mehmed Ali Kağıtçı hayatı ve biyografisi! Beşiktaş-Trabzonspor ZTK finali hakemi kim? Ziraat Türkiye Kupası final maçını kim yönetecek? Yaprak Dökümü'nde Cem neden öldü? Yaprak Dökümü'nde Cem karakterinin ölüm sebebi ne? 23 Mayıs Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 23 Mayıs burç yorumları nedir?
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title