Çiftçilere Çks Uyarısı - Haberler
Haberi Paylaş

Çiftçilere Çks Uyarısı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Çiftçilere Çks Uyarısı

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, üreticileri kayıt süresi 30 Haziran 2014'e kadar uzatılan Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlarını yaptırmaları konusunda uyardı.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, üreticileri kayıt süresi 30 Haziran 2014'e kadar uzatılan Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlarını yaptırmaları konusunda uyardı.

Ekiz yaptığı açıklamada, ÇKS kayıt süresinin, 30 Mayıs 2014'ten 30 Haziran 2014'e kadar uzatıldığını hatırlatarak 6 bin üyesi bulunan Nevşehir Ziraat Odası'nda şu ana kadar üyelerden 2 bin 600'ünün kayıtlarını yaptırdıklarını söyledi.

Nevşehir il genelindeki ziraat odalarına toplam 48 bin kayıtlı üyenin bulunduğunu hatırlatan Ekiz, ÇKS kayıtlarını yaptırmak isteyen üreticilerin üyesi oldukları Ziraat Odalarına başvurmaları gerektiğini ifade etti. Odalarda gerçekleştirilecek olan ÇKS kayıtlarının daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından onaylanacağını belirten Ekiz, ÇKS kayıtlarını yenilemeyen üreticilerin bakanlık tarafından verilecek olan hiçbir destekten faydalanamayacağını vurguladı.

Ekiz, "Kayıt süresi 30 Haziran 2014 tarihine kadar uzatıldı ve şu ana kadar odamız üyelerinin yarısı ancak kayıtlarını yaptırdı. Kayıtlarını yaptırmayan üyelerimiz odamız tarafından bilgilendirildi. Bu üyelerimizin mağdur olmaması için ÇKS kayıtlarını bir an önce yaptırmaları gerekiyor. Aksi takdirde yaptıkları üretimden dolayı bakanlık tarafından verilecek olan hiçbir destekten faydalanamayacaklar. Aynı zamanda Kuraklık ve don gibi afetlerden dolayı borçlarının ertelenmesi mümkün olmayacak" dedi.

Üreticilerin ÇKS kayıtlarını yaptırırken gerçek beyanlarda bulunmaları gerektiğini ifade eden Ekiz, başvurular sonrasında yapılacak olan denetimler sonucu gerçek dışı beyanlarda bulunanlara idari para cezası uygulanacağını ve kendilerine ödenen desteğin faizi ile birlikte geri talep edileceğini açıkladı. Gerçek dışı beyanda bulunanlara 5 yıl boyunca ürün desteği ödemesinin yapılmayacağını kaydeden Ekiz, "ÇKS ile birlikte çiftçilerimizin bu yıl tarlalarında hangi ürünleri ektikleri tespit ediliyor ve böylelikle bu yıl beklenilen rekolteler açıklanıyor. Bu çalışmalar yapılırken ÇKS kayıtlarında üreticilerin beyanlarına karşı bir denetim de söz konusu. Bu denetimlerde yanlış beyanlarda bulunduğu tespit edilen çiftçilere para cezasının yanında çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Bu nedenle üyelerimizin gerçek dışı beyanda bulunmamaları gerekir" diye konuştu. - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mustafa Ekiz, Nevşehir, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title