Haberler

Ayvalık'ta İç Güvenlik Yasası'na Tepki

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde İç Güvenlik Yasa Tasarısına Hayır Platformu, düzenlenen basın açıklaması ile TBMM’de görüşmeleri süren İç Güvenlik Yasa Tasarısı’na tepki gösterdi.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde İç Güvenlik Yasa Tasarısına Hayır Platformu, düzenlenen basın açıklaması ile TBMM'de görüşmeleri süren İç Güvenlik Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi.

Ayvalık İç Güvenlik Yasa Tasarısına Hayır Platformu üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde toplanarak yasaya tepki gösterdi. Televizyon ve tiyatro izleyicisinin 'Türbüşon' karakteriyle gönlünde taht kurduğu ünlü oyuncu Serhat Özcan'ın da destek verdiği basın açıklamasında konuşan Turgut Baygın, "Merdivenlerden itilen, dayak yiyen, kafasına tokmakla vurulan milletvekillerini televizyondan canlı olarak izlememize rağmen gözümüzün içine baka baka, milletvekillerinin merdivenlerden kendilerinin düştüğünü, dayağı kendi arkadaşlarının attığını inanmamız bekleniyor. Kendi iç güvenliğini sağlayamayan Meclis, bizlerin iç güvenliğini düşünüyor, bunun için gece gündüz var gücüyle çalışıyor" diye konuştu.

İç Güvenlik Yasası ile birlikte yaşama neler gireceğini sıralayan Baygın, "Kolluk kuvvetleri sizi savcı kararı olmadan 48 saat gözaltına alabilecekler. Polis, hakim ve savcı kararı olmadan istediği kişinin üstünü, eşyasını, aracını arayabilecek. Polis toplumsal olaylarda 3 gün çıkmayacak özellikte boyalı su kullanacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak katalog suç kapsamında sayılacak ve herkes tutuklanabilecek. Herkesin telefonu 48 saat süresince hakim kararı olmadan dinlenebilecek. Vali, toplumsal olaylarda belediyenin araç ve personeline el koyabilecek, personeline emir verebilecek. Kiraladığınız araç, gittiğiniz yer anlık olarak emniyet tarafından takip edilebilecek. Yüzünüzü kısmen dahi kapatmanız 5 yılla yargılanmanıza yetecek" ifadelerini kullandı.

Baygın, "Gün geçtikçe otoriterleşen hükümet için günümüz koşulları yetmemiş olacak ki, İç Güvenlik Yasası ile ucu karanlık, belirsiz bir mecraya giriyoruz. Bu yasayı çıkarmak için canla başla, dişe diş, kavga gürültü uğraş içerisindeler. Vekillerdeki bu azmi, keşke yolsuzluk iddialarında, Yüce Divan oylamalarında da görebilseydik. 'Maden ocakları madencilere mezar olmasın' diye uğraşırlarken de görebilseydik. Kadınlar şiddete, tacize, tecavüze uğrarken, kadınlar için var gücüyle çalışırlarken de görebilseydik. Ancak bütün çaba, 'Nasıl daha otoriter olurum. Muhalefeti bastırırım. Korkuyu sokak sokak, ev ev nasıl yaygınlaştırırım. Ülkeyi dikensiz bir gül bahçesine nasıl dönüştürürüm'den başka bir şey değildir. Gezi'de şiddet içermeyen gösterilerin dahi tonlarca gaz bombasıyla, göz çıkarmayla, öldürmeyle sonuçlandığını biliyoruz. Unutmayalım, 4 ay kadar önce Kobane eylemlerinde bu ülkenin 35 insanı sokaklarda öldürüldü. İç Güvenlik Yasası'yla sokağa çıkmayı, itiraz etmeyi caydırmak amaçlanırken devletin buna vereceği tepki de, sopayı aba altından değil alenen göstereceğini ilan etmesidir" diye konuştu. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Serhat Özcan Balıkesir Ayvalık Yerel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bomba Soylu iddiası: İstifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Bakmadan Geçme

18 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 18 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 18 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 18 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Gaziosmanpaşa, Esenler, Küçükçekmece elektrik kesintisi! 18 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 18 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 18 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Bayrampaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bayrampaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Başakşehir hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Başakşehir nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bakırköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bakırköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bahçelievler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bahçelievler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Bağcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Bağcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Avcılar hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Avcılar nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Arnavutköy hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Arnavutköy nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

Yunan şarkıcı, Türk bayrağı ve Atatürk posteri var diye sahneye çıkmadı, Belediye Başkanı ateş püskürdü: Bu şehrin sınırlarını terk et

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title