Haberi Paylaş
Ampute Futbolunun En Küçüğü Milli Takım'ı Hedefliyor

Ampute Futbolunun En Küçüğü Milli Takım'ı Hedefliyor

Yerel Haberler

Güç Gönel - Türkiye Ampute Futbol Süper Ligi'nde mücadele eden Antalya Bedensel Engelliler Ampute Futbol Takımı'nın 11 yaşındaki oyuncusu Muhittin Kurt, ligin yaşı en küçük futbolcusu.

Güç Gönel - Türkiye Ampute Futbol Süper Ligi'nde mücadele eden Antalya Bedensel Engelliler Ampute Futbol Takımı'nın 11 yaşındaki oyuncusu Muhittin Kurt, ligin yaşı en küçük futbolcusu. Gelecekte Milli Takım'a seçilmeyi hedefleyen Muhittin Kurt, kendisi gibi engelli çocuklara ampute futboluyla ilgilenmelerini tavsiye ediyor.

Antalya'da yaşayan, sağ bacağı doğuştan diğerine göre daha kısa olan Muhittin Kurt, protezini yaptırmak üzere gittiği işletmede ampute futboluyla ilgilenen bir sporcuyla tanıştı. Muhittin Kurt, bu sporcunun önerisiyle Türkiye Ampute Futbol Süper Ligi'nde mücadele eden Antalya Bedensel Engelliler Ampute Futbol Takımı'nın antrenmanlarına katılmaya karar verdi. Önceleri kanedyen

(koltuk değneği) kullanmakta zorlanan Muhittin Kurt, zamanla kendini geliştirerek, kendisinden en az 20 yaş büyük takım arkadaşlarıyla maçlara çıkmaya ve zorlu rakipleriyle mücadele etmeye başladı.

Atatürk İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Muhittin Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu spora başlamadan önce proteziyle mahallede futbol oynadığını anlattı. Ampute futbolunun oldukça zor bir spor dalı olduğuna işaret eden Kurt, buna rağmen çok çalıştığını ve hocalarının kendisini beğendiğini dile getirdi.

Gelecekte Türkiye Ampute Milli Takımı'na seçilmeyi hedeflediğini belirten Kurt, "Engelli tüm çocuklara bu sporu öneriyorum" dedi.

-"Engelini aşmasında etkili oldu"-

Muhittin Kurt'u, yaşı küçük olduğu için Zeytinköy'deki 100. Yıl Tesisleri'ne annesi Sevilay Kurt getirip götürüyor. Oğlunun maç programına göre haftada 3-4 gün antrenman yaptığına değinen Sevilay Kurt, Muhittin'in deplasman maçlarına ise babasıyla gittiğini anlattı.

Sevilay Kurt, daha önce ampute futbolunun ne olduğunu bilmediklerini, oğlunun zamanla bu sporu çok sevdiğini belirterek, "Başta, (Gidelim bir bakalım, beğenirsen devam edersin oğlum) dedim. Bir, iki kere geldik. Sonra çok sevdi. Şimdi onu getirirken, (Hadi anne geç kalıyoruz) diye beni sıkıştırıyor" diye konuştu.

Oğlunun ampute futboluyla ilgilenmeye başlamadan önce çok çekingen olduğunu anlatan Sevilay Kurt, Muhittin'in daha önce protezi olduğunun bilinmesini istemediği için şort giymediğini, ancak şimdi rahatlıkla şort giyerek, kanedyenler yardımıyla koştuğunu ifade etti.

Muhittin'in engelli diğer bireyleri görünce kendisine güveninin de arttığının altını çizen Kurt, "Bu spor engelini aşması açısından çok etkili oldu. İleride daha da aşacak ve daha da iyi olacak" diye konuştu.

-"Öyle bir gol kaçırdı ki..."-

Kendisi de bedensel engelli olan Antalya Engelliler Spor Kulübü Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Ramazan Altuğ ise ligdeki futbolcuların yaş ortalamasının 35 olduğuna dikkati çekti. Ampute futboluna genç oyuncular kazandırmayı hedeflediklerine değinen Altuğ, küçük yaşlarda futbol oynamaya başlayacak engelli gençlerin, geleceğin Milli Takımı'nı oluşturacaklarına işaret etti.

Ramazan Altuğ, genç oyuncuların önünü açmak istediklerini belirterek,

"Arkadaşlarımız bu basamağa çıkıp, ampute futbolu sayesinde hayatlarını kurtaracaklar" dedi.

Altuğ, takımlarında oynayan 11 yaşındaki Muhittin'in gelecekte büyük başarılar kazanacağına inandığını dile getirdi. Yaşı küçük olduğu için pozisyonlarda Muhittin'i koruduklarını, aynı zamanda rakip takım oyuncularının da Muhittin'e hassasiyetle yaklaştığını vurgulayan Altuğ, "Geçen maçta 2-3 metreden bir pozisyon kaçırdı, eğer o pozisyon gol olsaydı, ampute futbolunun gol atan en küçük sporcusu olacaktı" diye konuştu.

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - ANTALYA

Kaynak: AA / Yerel

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Antalya Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title