Haberler

4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni Yapıldı

Kayseri Valiliği’nin himayesinde bu yıl 4’ncüsü düzenlenen Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nin kapanış galası ve ödül töreni Sabancı Kültür Sitesi’nde yapıldı.

Kayseri Valiliği'nin himayesinde bu yıl 4'ncüsü düzenlenen Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin kapanış galası ve ödül töreni Sabancı Kültür Sitesi'nde yapıldı. Festivalin Onursal Başkanlığı'nı da yürüten Kayseri Valisi Orhan Düzgün yıllarca yabancı film ve dizileri izleyen Türk milletinin çevirdiği dizi ve filmlerin, başta Orta Asya Ortadoğu ve Balkanlar olmak üzere dünyanın dört bir tarafında ilgi görmeye başladığını söyleyerek film festivalleri vesilesiyle düzenlenen yarışmaların daha iyi filmlerin çevrilmesi için bir fırsat sunduğuna işaret etti.

Kayseri Valiliği'nin himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle Yücel Çakmaklı Film Atölyesi ve Anadolu Sinemacılar Derneği işbirliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen kapanış galası ve ödül töreni ney dinletisi ile başladı.

Kayseri Valisi ve Festival Onursal Başkanı Orhan Düzgün, yaptığı konuşmada, bu yıl 4'üncüsü gerçekleşen Altın Çınar Film Festivalinin Kayseri için taşıdığı öneme işaret ederek, film festivalleri gibi kültür ve sanat etkinliklerinin Kayseri'nin kültür ve sanatına katkı sağlamasının yanı sıra ilin tanıtımı açısından da önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Kayseri'nin ticaret ve sanayi kenti olmakla birlikte kültür ve turizm bakımından da çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Vali Düzgün, sahip olunan tarihi mirasın ve kültürel zenginliklerin tanıtılmasına da bu tür festivallerin önemli katkılar sağladığını düşündüğünü belirtti.

Vali Düzgün, bu tür festivallerin Kayseri'nin tanıtımı için önemi bir fırsat olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Festival vesilesi ile ilimize gelen değerli konukları ilimizin kültürel ve tarihi mekanlarını gezdirerek, gelen medya mensupları aracılığıyla buraları tanıtarak ve tarihi mekanlarda çekilebilecek olan filmlerle, gelecekte buraların birer ziyaret mekanı olmasının Kayseri adına en önemli kazanımlarımızdan birisi olarak düşünüyorum. Ayrıca Film Festivalleri Türk sinemasının gelişmesi adına da çok önemli katkılar sunuyor. Altın Çınar Film Festivali henüz 4. yılında olmasına rağmen ülkemizden ciddi anlamda festivalimize ilgi olduğunu söyleyebiliriz. 3 dalda açılan yarışmalara 258 filmin başvuruda bulunmuş olması Altın Çınar Film Festivaline verilen değerin bir göstergesidir diye düşünüyorum. Bu festivaller vesilesi ile gençlerimizi sinemacılığa teşvik ederek gerek yönetmenlerin yetişmesinde gerekse oyuncuların yetişmesinde bu festivallerinde önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum."

Vali Düzgün, gala gecesi ve ödül töreninde çok değerli emektar sinema sanatçılarının bulunduğunu hatırlatarak, "Bu festivaller sayesinde Türk Sinemasına önemli katkılarını sunmuş olan emektar sinemacılarımıza onlar yaşarken şükranlarımız bildirmek, vefa duygusuyla onları hatırlamak da bu festivallerin en önemli gayelerinden birisi" dedi.

Vali Düzgün konuşmasının sonunda şehitler için özel bir parantez açarak, huzur ve güven içerisinde yaşamamız ve ülkemizin birliği ve bütünlüğünün korunması için Güneydoğu başta olmak üzere ülkemizin dört bir tarafında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi bu vesile ile bir kere daha rahmetle andığını ifade etti. Sinemanın Çınarları Onur Ödülünü alan deneyimli sanatçı Can Kolukısa da ödülünü şehitlerimize ithaf etti.

Altın Çınar Film Festivali Danışma Kurulu Başkanı Burçak Evren de festivallerin yapıldığı kenti bir marka haline getiren önemli organizasyonlar olduğunu anlattı.

Altın Çınar Film Festivali Yönetmeni Kadir Turna ise amatör ruhla çıkılan bu yolda 4 yıldır güzel işler yatıklarını belirterek, bu yolda kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan Vali Düzgün'e teşekkür etti.

4. ALTIN ÇINAR FİLM FESTİVALİNDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

4. Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali gala ve ödül gecesinde konuşmaların ardından "Altın Çınar" ödülleri sahiplerini buldu.

Vali Düzgün, Türk Sinemasının efsane isimlerinden Eşref Kolçak'a "Yaşam Boyu Onur Ödülü"nü verdi. Yaklaşık yarım asırlık filmlerinden bir kesitin gösterildiği törende ödüle layık görülmekten dolayı son derece mutlu olduğunu ifade eden ödülünü Vali Düzgün'ün elinden alırken, "Sayın Valim samimiyetiniz için, sinemaya ve bizlere verdiğiniz destek için özellikle teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Festivalde "Sinemanın Çınarları" ödülleri ise Bahar Öztan, Itır Esen ve Can Kolukısa'ya gitti. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Itır Esen'in görüntülü mesajına yer verilen törende Bahar Öztan ile Can Kolukısa'ya ödüllerini Vali Düzgün verdi.

Animasyon dalında 18 başvuru arasından, en iyi film ödülü "Guguk Kuşu" adlı eserle Can Erkan ve Salih Toprak'a gitti. İkincilik ödülü "Merkür" adlı eseriyle Melis Balcı ve Ege Okan'a giderken Yücel Çakmaklı özel ödülü ise "Döngü" adlı eserle Koray Sevindi'nin oldu.

Ulusal Belgesel film kategorisinde 80 başvuru arasından ise en iyi film ödülü "Rağmen" adlı eserle Emre Karapınar'a, Yücel Çakmaklı özel ödülü "Vefa" ile Baran Vardar'a, jüri özel ödülü "Dışarıdakiler" adlı eserin sahibi İbrahim Eren'e, ikincilik ödülü "Süheyla" adlı eserle Gökhan Öcal'a verildi.

Ulusal kısa film kategorisinde 160 başvuru arasından en iyi film ödülü "Çevirmen" adlı eserle Emre Kayış'a verildi. İkincilik ödülü "Azot" isimli filmiyle Yakup Tekinağaç'a, Yücel Çakmaklı Özel Ödülü "Göç Mevsimi" adlı eserle Caner Baykara'ya, jüri özel ödülü ise "Büst" adlı eseriyle Hakan Hücüm'a verildi.

18 Mayıs'ta "Ankara Yazı Veda Mektubu'nun galası ile başlayan ve bu yılki teması Bollywood olarak belirlenen 4. Uluslararası Altın Çınar Film Festivali'nde kapanış galası ve ödül törenine ilgi yoğun olurken Hindistan başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı sektör uzmanları Kayseri'den övgüyle bahsetti. Ünlü yapımcı Vivek Singhania, ünlü yönetmenler Brahmanad Singh, Sharat Katariya, Sanamjit Singh Talwar, Habib Faisal ve Kanu Bahl gibi sanatçılar ve yapımcıların da festivale katılması konunun uzmanları tarafından "Kayseri bu alanda da adında söz ettirecek" yorumlarına neden oldu. - KAYSERİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yücel Çakmaklı Kayseri Yerel Haberler

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

title