Yerçekimi 11 Ekim'de 3d Olarak Sinemalarda

Yerçekimi 11 Ekim'de 3d Olarak Sinemalarda

Yerçekimi 11 Ekim'de 3d Olarak Sinemalarda
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İzleyenleri uzayın sonsuz ve acımasız derinliklerine çekecek heyecan dolu gerilim filmi 'Gravity/Yerçekimi' 11 Ekim'de 3D olarak sinemalarda gösterilmeye başlayacak.

İzleyenleri uzayın sonsuz ve acımasız derinliklerine çekecek heyecan dolu gerilim filmi 'Gravity/Yerçekimi' 11 Ekim'de 3D olarak sinemalarda gösterilmeye başlayacak. Filmin başrollerinde Oscar ödüllü Sandra Bullock (The Blind Side) ve George Clooney (Syriana) yer alıyor. Filmi Oscar adayı Alfonso Cuarón (Children of Men) yönetti. Filmde Dr. Ryan Stone (Bullock) ilk kez uzay mekiği görevine çıkan, çok parlak bir tıp mühendisidir. Geminin yönetimi ise deneyimli astronot Matt Kowalski'dedir. Görünürde rutin olan bu görev bir faciayla sonuçlanır. Mekik paramparça olur ve Stone ile Kowalski'yi yapayalnız bırakır; sadece birbirlerine bağlı bir şekilde daireler çizerek karanlığın içine doğru süzülürler. Kulaklıklarındaki ölüm sessizliği dünyayla bağlantılarının tamamen koptuğunu göstermektedir. Kurtarılma ihtimallerinin olmadığını, korku yerini paniğe bırakırken, aldıkları her soluk geriye kalan oksijenlerini biraz daha tüketmektedir. Ama belki de eve dönmenin tek yolu uzayın dehşet verici derinliklerinde daha da ilerlemektir.

'Yerçekimi'ni Alfonso Cuarón ve Jonás Cuarón yazdı. Filmin yapımcılığını Alfonso Cuarón ve David Heyman (Harry Potter filmleri), yönetici yapımcılığını ise Nikki Penny ve Stephen Jones gerçekleştirdi. 'Gravity yani Yerçekimi'nin kamera arkası ekibini oluşturan isimler ise şöyle: Görüntü yönetiminde, birçok kez Oscar adayı olmuş Emmanuel Lubezki, yapım tasarımında Andy Nicholson, kurguda Alfonso Cuarón ve Mark Sanger ve kostüm tasarımında Jany Temime. Filmin görsel efektleri Oscar adayı görsel efektler amiri Tim Webber'ın, müziği ise Steven Price'ın imzasını taşıyor.

UZAYDA YAŞAM İMKANSIZDIR

Yerçekimi'nin yönetmen, yapımcı ve ortak yazarı Alfonso Cuarón, filmi anlatırken, "Uzaya ve uzay keşfine her zaman bir hayranlığım oldu" diyor ve şöyle devam ediyor: "Kendinizi Doğa Ana'dan ayırma fikrinin mitsel ve romantik bir yanı var. Ama yaşam buradayken uzayda olmak da, pek çok açıdan, fazla anlamlı gelmiyor."

Başrollerde Bullock'a eşlik eden George Clooney ise şunu ekliyor: "Ben uzay yarışıyla büyüdüm; o dönemin çocuğuyum. Uzay keşfi fikrini her zaman sevdim ve bunu yapan insanlara hayranım. Onlar, gerçekten de, büyük öncülerin son halkası."

Oyuncuların performansları haricinde, 'Gravity/Yerçekimi"nin tamamına yakını BYG ve bilgisayar animasyonunun kusursuz bir kaynaştırmasıyla hayata geçirildi. Bu, insan ile makine arasında tam bir orkestrasyon gerektiriyordu.

Yapım ön görselleme adı verilen tüm filmin bloklamadan kamera açılarına, ışıklandırmadan tasarıma, ayrıntılı bir biçimde bilgisayarda planlanması süreçle başladı. Görsel efektler amiri Tim Webber, "Ön görselleme normalde çok temel olabilir, ama 'Gravity/Yerçekimi'nde oldukça kapsamlı bir çalışma yaptık. Tüm çekimleri ayrıntılı şekilde yapılandırdık. Çünkü pek çok şey bilgisayar animasyonuyla gerçekleştirilecekti. Buradaki kayda değer fark, bilgisayarda yapılan animasyonların tamamen foto-gerçek görünmesi gerekliliğiydi. Bu bir çizgi film ya da bilimkurgu fantezi değil; her şeyin gerçek hissi vermesi şarttı. Dolayısıyla, her şeyin tam olarak nasıl görünmesi ve birlikte nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda çok net bir fikrimiz olmalıydı. Karakterler ve kamera için çoğunlukla bağımsız animasyon kareleri kullandık, ama Alfonso'ya da bir kamera verdik ki sanal görüntüyü ekranda izleyebilsin. Alfonso etrafta gezinirken, çekimleri kafasında planlayıp filmin aksiyonunu kurgulayabildi" dedi.

George Clooney yapım için şunları söyledi: "Bu filmin yönetmen koltuğunda üstün bir sinemacı, merkezinde ise muhteşem bir aktris var. Temalar ise bir uzay filminden beklenmeyecek ölçüde etkileyici. Film kendi ölümünüzü ya da kendi hayatınızı kabullenmeyi ele alıyor. İnanıyorum ki pek çok sohbete konu olacak."

Sandra Bullock'un film hakkındaki görüşleri ise şöyle: "Bu filme başlarken, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak neleri başarabileceğim hakkında hiçbir fikrim yoktu. Yaşadığım deneyim beni bedenen, zihnen ve düşünce yapısı olarak değiştirdi. Bu inanılmaz serüveni izlemeye gelenlerin de sinema salonundan bir dönüşüm hissiyle çıkacağını umuyorum."

David Heyman ise "Gravity/Yerçekimi' belki de dahil olduğum en zorlu proje. Pek çok farklı yönü vardı ve benzersiz bir şey başarmak için herkes büyük katkı sağladı. Çok güzel ve zekice bir sinemacılık örneği. Karmaşıklığı ve zorluklarıyla herkesi defalarca sınamış olmasına rağmen bunların hiçbiri görünür değil" diyor.

Alfonso Cuarón ise sözlerini şöyle noktalıyor: "Görüntü, ses ve olağanüstü oyunculuğun tüm farklı öğelerini birleştiren, tam bir işbirliğiydi. İzleyicilerin bu serüvene katılmalarını istiyoruz. ve nefes kesici ama bir o kadar da ürkütücü uzay boşluğunda ağırlıksız olarak süzülme deneyimini paylaşmalarını." - İstanbul

Yerçekimi 11 Ekim'de 3d Olarak Sinemalarda
Yerçekimi 11 Ekim'de 3d Olarak Sinemalarda

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title