Necdet Döner - Omurga sağlığı - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
22.12.2021 10:44

Omurga sağlığı

İş yerinde, evde veya gün içerisinde yaptığımız yanlış hareketlerle aslında omurgamızı farkında olmadan üzüyoruz. Hemen sonuç vermese de ilerleyen zamanlarda omurga rahatsızlıklarına zemin hazırlıyoruz. Omurgamızı bir inşaatın kolonu gibi düşünebiliriz nasıl ki bir apartmanı ayakta tutan kolonlar ise vücudumuzu da ayakta tutan omurgadır. Çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır omurgamıza iyi bakalım.

Yerden bir eşya alırken çoğumuz yanlış alıyoruz bu da demek oluyor ki omurgamıza binen yükü arttırıyoruz. Cep telefonu veya tabletlere bakarken göz hizasında bakmaya çalışalım. Başımızı öne doğru eğmekten kaçınalım. Masa başı çalışanlar akşama kadar sandalyede oturarak kalabiliyor bu çok yanlış bir durumdur her 45 dakikada ayağa kalkıp az da olsa dolaşmamız gerekir. Sandalyede oturuş pozisyonu da çok önemli bu konuda dik bir şekilde bel desteği ile bel kavsini destekleyerek oturmak gerekmektedir. Sandalyenin yüksekliğini kendinize göre ayarlamalısınız.

Kadınlar için bir risk faktörü de uzun süreli yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesidir. Ayak biyomekaniğini bozulması bu da omurganın dik durmasını zorlaştırmaktadır. Kadınlar için vazgeçilmez olan topuklu ayakkabı aksesuarı ilerleyen zamanlarda size zarar vermesin. Sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için bunlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bir diğer önemli hususta ideal kilomuzda kalalım. İdeal kilomuz 60 kg ise o kiloda kalmaya çalışalım fazlası omurgaya binen yükü arttırmaktadır bu da aynı şekilde ilerleyen zamanlarda omurga problemlerini beraberinde getirmektedir. Haftada 3-5 gün egzersiz yapmak omurga ve beden sağlığı için çok önemlidir her yazımda egzersizi vurguluyorum vurgulayacağım da egzersizi hayatımızın bir parçası haline getirelim. Sağlıklı yaş alalım.

Sağlıcakla kalın.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title