Yazar ve Şairlerden, Başsavcı Yalçınkaya'ya Destek

Yazar ve Şairlerden, Başsavcı Yalçınkaya'ya Destek

Çoğunluğunu Yazar ve Şairlerin Oluşturduğu "Ankara Aydınlığı Girişimi" Bir Bildiri Yayınlayarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya Destek Verdi.

Yazar ve Şairlerden, Başsavcı Yalçınkaya'ya Destek

Çoğunluğunu yazar ve şairlerin oluşturduğu "Ankara Aydınlığı Girişimi" bir bildiri yayınlayarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya destek verdi. Bildiride, Cumhuriyet yönetimini yok etmek için başlatılan devrim karşıtı sürecin doruğa ulaştığı ifade edilerek, "Şeriat özlemcilerinin saldırıları kazanımlarımızı ciddi ölçüde tehdit altına aldı. Tehlike büyük" denildi.


"Ankara Aydınlığı Girişimi" tarafından yayınlanan bildiride, ABD ve AB merkezli politikaların, Cumhuriyeti yıkmaya yönelik etnik ve dinsel yapıları güçlendirmeyi ve onları anayasal kurumların yerine geçirmeyi öngördüğü kaydedildi. Türbanla başlayan ve Anayasanın değiştirilmesiyle yoğunlaşan dinci saldırıların, toplumu parçalanma noktasına getirdiğinin savunulduğu bildiride şunlar kaydedildi:


"Tehlike büyük...


Cumhuriyet yönetimini yok etmek için başlatılan devrim karşıtı süreç bugün doruğa ulaştı. Şeriat özlemcilerinin saldırıları kazanımlarımızı ciddi ölçüde tehdit altına aldı.


Tehlike büyük...


Başat olarak sınıfsal, dolayısıyla kültürel ve ekonomik nitelikli bu saldırıların ardında, ulus devletin emperyalist politikalarla uyumlu duruma getirilmesi planları yatıyor.


Bugün ülkemizi yöneten düşünce; açıkça, özgür akla, bilince, sanata, yazına, kişi haklarına düşman ve emperyalizmle uyumlu bir İslamcı rejimi kurmayı amaçlıyor.


Tehlike büyük...


Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarıyla sorunu yoktur, olamaz. Etnik ve dinsel yapay sorunların, önce toplum yapımıza sokulması, sonra da belli iç ve dış merkezlerce "bu sorunları çözün" denilmesi, devrim karşıtlığından başka bir şey değildir.


Çağdaş bir toplumda, insanlığın evrensel birikimine, kişisel haklara, çağcıl değerlere uygunluk zorunluluktur. Fakat bugün karşılaştığımız uygulamalar Cumhuriyetimizi yıkma girişimi olarak algılanmalıdır."


Türk ulusunun aydınlanmanın kazanımlarını koruması gerektiğinin vurgulandığı bildiride, "Laiklik demokrasinin önkoşuludur. Dinler, vicdani alandan çıkartılarak, hiçbir şekilde eşitlik ve özgürlükle ilişkilendirilemez. Hele türban adı altında dayatılan örtünme, özgürlüğün en büyük düşmanıdır. Laikliğin ortadan kaldırılarak, toplumun ve rejimin dinselleştirilmesi, yazın ve bilim için başat gereksinim olan özgür bilinç ortamını da yok edecektir. Bu bildiriyi imzalayan yurtseverler olarak, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yaratılan Türk Devrimi'nin kazanımlarından, Cumhuriyet'in değerlerinden ve laiklikten kesinlikle ödün vermeyeceğimizi; olanaklarımızı, ulusumuzun akla, bilime, sanata dayalı, özgür geleceğini korumak yönünde tüm gücümüzle kullanacağımızı Türk halkına saygıyla duyururuz" denildi.

Bidiride imzası bulunan isimler şöyle:


"Alper Akçam, Ferda İzbudak Akıncı, Mehmet Altınok, Yavuz Armağan, İsmet Arslan, Hüseyin Atabaş, Erendiz Atasü, Kemal Ateş, Erdal Atıcı, Arzu K. Ayçiçek, Mehmet Aydın, Ceyhun Balcı, Nezahat Bayraklı, Özden Bilgin, A. Celal Binzet, Osman Bolulu, Abdulkadir Budak, Ali Cengizkan, Demirtaş Ceyhun, Oktay Hidayet Çakan, Gönül Çatalcalı, Ayça Çeliker, Ş. Burcu Çorum, Sena Çöğen, M. Emin Değer, Asuman Su Deniz, Mahzun Doğan, Emine Eğilmez, Gülseren Engin, Muzaffer İlhan Erdost, Selim Esen, Sultan Su Esen, Erhan Eser, Turgay Fişekçi, Mustafa Gazalcı, Cevat Geray, Filiz Gülmez, Hasibe Günay, Günay Güner, Nilgün Güner, İnci Gürbüzatik, Abdullah Gürgün, Süreyya Gürgün, Neslihan Haser, Alparslan Işıklı, A. Mümtaz İdil, Celal İlhan, Ahmet İnam, Atilla İnan, Remzi İnanç, Cahit Kalenderoğlu, Selami Karabulut, Zeki Karal, Eray Karınca, Burcu Bahar Koçak, Oğuz Köylü, Nermin Küçükceylan, Nazım Mutlu, Osman Namdar, Volkan Odabaş, M. Cihat Oğan, Münevver Oğan, Fikret Otyam, Nusret Kemal Otyam, Nilhan Öz, Işıl Özbek, Ahmet Z. Özdemir, Ahmet Özer, Ozan Özgüven, Ertuğrul Özüaydın, A. Kadir Paksoy, Yüksel Pazarkaya, Hüseyin Peker, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Ümit Sarıaslan, Zeki Sarıhan, Ahmet Say, Refik Saydam, Doğanay Sevindik, Hülya Soyşekerci, Melahat Sönmez, Mustafa Sönmez, Sinan Sönmez, Mehmet Şekeroğlu, Şirin Şeker, Hülya Şimşek, Sönmez Targan, Zübeyde Seven Turan, Mehmet Akif Tutumlu, Tuncer Uçarol, Ali Rıza Üçer, Çiğdem Ülker, Güzide Üye, Öner Yağcı, Vedat Yazıcı, Ahmet Yıldız, Nevriye Yılmaz, Zeynep Yılmaz, Hasan Yükselir" (ANKA)


(AS/ZG)

Kaynak: ANKA