Yatağan Termik Santrali'nin Kömür Bandı Çöktü: 2 İşçi Göçük Altında, 9 Yaralı

Yatağan Termik Santrali'nin Kömür Bandı Çöktü: 2 İşçi Göçük Altında, 9 Yaralı

Muğla Yatağan Termik Santrali'nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 2 işçi göçük altında kaldı, 9 kişi yaralı olarak kurtarıldı.

Muğla Valisi Esengül Civelek, Yatağan Termik Santrali'nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin çöktüğünü, ilk belirlemelere göre 9 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını, içerde kalan 2 kişinin kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

TERMİK SANTRALİN KÖMÜR TAŞIMA BANDI ÇÖKTÜ

Yatağan Termik Santrali'nde işçiler çalıştığı sırada içeriden dışarıya kömür taşıyan bantta göçük meydana geldi. Olayın ardından bölgeye çok sayıda çok sayıda ambulans, AFAD, UMKE ve AKUT ekibi sevk edildi.

9 KİŞİ YARALI OLARAK KURTARILDI

Yatağan termik Santrali'nde işçilerin çalıştığı sırada, içeriden dışarıya kömür taşıyan bandın çökmesi sonucu göçük altında oldukları iddia edilen Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek isimli iki işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Şuan kadar Ertuğrul Katı, Alim Deyrek, Ferdi Kırıkoğlu, İlker Zeki, Ramazan Tatar, Mustafa Ali Güneş, Ramazan Dokuzuncu, Sezai Demirtaş ve Özkan Özen isimli 9 işçinin yaralı olarak kurtarılarak hastanelere sevk edildiği olayda, işçi yakınları santral girişinde endişeli bekleyişlerini sürdürüyor.

2 KİŞİ İÇİN KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Ekipler içerde kalan 2 kişiyi kurtarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık ve arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki kurtarma çalışmaları devam ediyor." dedi. Santraldeki kurtarma çalışmaları sürerken ambulanslara alınan yaralılar bölgedeki hastanelere gönderildi.

GÖÇÜK ALTINDAKİ İŞÇİLERDEN 1'İ KADIN

Tonlarca ağırlıktaki kömür bandının altında kalan işçilerden ilk etapta 9'u yaralı olarak kurtarıldı. Göçük altında olduğu iddia edilen 1'i kadın 2 işçiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor.

MESAİYE KALDIKLARI ORTAYA ÇIKTI

Yatağan Termik Santrali'nde çöken kömür bandının altında kalan 11 işçinin normal çalışma saatlerinin tamamlanmasının ardından mesaiye kaldıkları ortaya çıktı. İçerideki yakınından haber alamayan bir kadın ise gözyaşlarına hakim olmadı. Saat 09.45 sıralarında çöken kömür bandının altında kalan 11 işçinin, gece 00.00'da mesaiye geldiği, saat 08.00 gece çalışma zamanlarının bittiği ancak işveren tarafından mesaiye bırakıldıkları öğrenildi.

Kaynak: AA