Haberler

Koyunların peşinde hayallerine koşuyorlar

Abone Ol

Koyunların peşinde hayallerine koşuyorlar Hatay'dan gelen Yörük Deveci ailesinin kızları, 1700 rakımlı Toros dağı eteklerinde sürülerin peşinde ellerinde kitaplarıyla doktor ve öğretmen olmanını hayalini kuruyor Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde 1700 rakımlı Toros dağı eteklerinde koyunlarını...

Koyunların peşinde hayallerine koşuyorlar

Hatay'dan gelen Yörük Deveci ailesinin kızları, 1700 rakımlı Toros dağı eteklerinde sürülerin peşinde ellerinde kitaplarıyla doktor ve öğretmen olmanını hayalini kuruyor

ADANA - Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde 1700 rakımlı Toros dağı eteklerinde koyunlarını otlamak için Hatay'dan gelen Yörük Deveci ailesinin kızları sürülerin peşinden ellerinde kitapları ile hayallerine koşuyor.

Yörük çocukları gecenin ayazından kızaran yanakları, mavi gözleri, çatlayan elleri ile bir yandan göçer olan ailelerine yardım ediyor bir yandan "Covid-19" nedeniyle açılmayan okullarından geri kalmamak için sürülerin içinde ders çalışıyorlar.

Hayallerinde doktor, öğretmen olmak yatan Yörük kızı Huriye, kardeşleri ve kuzenleri bulundukları ortamda bilgisayar tablet olmadığı için canlı derslerden yararlanamazken sadece kitaplarındaki bilgiler ile yetinerek hayat şartlarının zorluklarına aldırmadan hedeflerine 800 koyunun bulunduğu sürünün peşinden aileleri ile birlikte koşuyor.

İlköğretim çağında olan Yörük kızları sabahın erken saatlerinde kalkarak koyunların su tanklarını dolduruyor ardından sürülerin içinde kendileri gibi küçük kuzuları seviyor ve boşluk buldukça kitaplarını ellerine alarak ders çalışıyorlar.

Dağın başında teknolojiden ve arkadaşlarından uzak Yörük kızları "Covid-19" nedeniyle en çok açılamayan okullarında arkadaşlarına kavuşmayı, sınıfta ders çalışmayı özlediklerini ifade ediyor.

4. sınıfa giden Huriye Melek Deveci hayalinin öğretmenlik olduğunu belirterek, "Okuyorum her gün ders çalışıyorum. Koyunlarla aram iyi. Koyunlar yayılıp geliyor. Dört kardeşiz. Kitap okuyorum. Her gün ders çalışıyorum. Ders çalışmayı seviyorum mutluyum ama burada bilgisayar tablet yok. Kitaptan ders çalışıyorum. En çok sınıf arkadaşlarımı ve okulumu özledim" dedi.

Kuzeni 2. sınıf öğrencisi Döndü Nursaç Deveci ise hayalinin doktor olmak olduğunu söyleyerek, "Doktor olmak için çok ders çalışıyorum. Koyunların peşinden gidiyorum. Sularını veriyorum, onlara bakıyorum. Su getiriyorum, odun getiriyorum. Mutluyum çok ders çalışıyorum" diye konuştu.

8. sınıfa giden Huriye Melek'in kardeşi Gülperi Deveci de ailesine yardım ederek ders çalıştığını ifade etti.

Fatmagül Deveci ise gün içinde hem ders çalışıp hem de koyun güttüğünü zor ama yaşadıklarının çok güzel olduğunu söyledi.

Deveci ailesinin kadınları gün boyu çocuklar ile birlikte kıl çadırda hayata çocuklarını hazırlarken çocuklarının hayalleri için zor şartlarda ders çalıştığını ve 800 koyuna ailecek baktıklarını anlattı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Huriye Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu neden istifa etti? İYİ Parti'li İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu hangi partiye katıldı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Ankara su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yorumlar (1)

yörük oğlu mevlüt koç:

yörük cocukları hayat şartları nekadar zor olursa olsun okadar mücadale etmeyi sever dagda koyun gütmek bizler için zor ola bilir ama okumak dagerekir deveci alesinin bu küçük perensesleride hayat yartları zor olsabile okuyup öğretmen olacaz diyorlar Allah emeklerini boşa cıkarmasın başarılarının devamını diliyoruz dag bayır demeden siz kıymetli basın mensuplarına cok teşekkür ediyorum Yörükleri unutmayıp sahip cıktıgınız için emeği gecen herkeze sonsuz teşekkür ediyoruz dünya yörükler derneği yönetimi

Yanıtla00
title