Haberler

Karabük'te 54 yıldır berberlik yapan İbrahim Uysal, oğluyla müşterilerini tıraş ediyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Karabük'te çırak olarak başladığı berberlik mesleğinde 54 yılı geride bırakan İbrahim Uysal, 6 metrekarelik dükkanda oğluyla müşterileri tıraş etmeyi sürdürüyor. Uysal, Ahilik Haftası'nda 'Yılın Ahisi' seçildi.

Karabük'te çırak olarak başladığı berberlik mesleğinde 54 yılı geride bırakan 'Yılın Ahisi' İbrahim Uysal, 6 metrekarelik dükkanda oğluyla müşterileri tıraş etmeyi sürdürüyor.

Karabük'te berberlik yapan İbrahim Uysal, 54 yıldır elinden makası ve tarağı bırakmadan haftanın 6 günü dükkanını açıp saç ve sakal tıraşı yapıyor. 2 yıl çıraklığın ardından severek yaptığı mesleğinde zamanla kendisini geliştirerek ustalaşan Uysal, 37 yıl önce kendi dükkanını açtı. Uysal, 6 metrekarelik iş yerinde yanına alıp yetiştirdiği oğlu ile emekli olmaya hak kazanırken, mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor. Uysal, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde düzenlenen Ahilik Haftası etkinliklerinde de 'Yılın Ahisi' seçilme sevincini yaşadı.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan İbrahim Uysal, "1969 yılında ilkokulu bitirdikten sonra berberlik çıraklığına girdim. O zamanlar bu meslek çok geçerliydi. Çıraklık, kalfalık, ustalık derken 15 yıl geçti. 1986 yılında burada kendi dükkanımı açtım, emekli oldum. 1997 yılında oğlumu yanıma aldım. Onunla beraber hem baba-oğul hem de usta-çırak olarak çalıştık ve halen çalışıyoruz. Buradan geçimimizi sağladık. İki oğlumu evlendirip ev sahibi yaptım. Oğlumun ikisi de emekli oldu. Allah herkese mesleğini severek yapmayı nasip etsin" dedi.

"Bir işi yarım asırdan fazla yapmak kolay değil"

"Ben berberliğe severek başlamıştım" diyen Uysal, "Hala 45-50 yıllık müşterilerim var. Bir işi yarım asırdan fazla yapmak kolay değil ama biz işimizi severek yaptığımız için bu mesleğimizi oğlumla sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Uysal, 6 metrekarelik dükkanda 37 yıldır çalışarak geçimini sağladığını ifade ederek, bu yılki Ahilik Haftası'nda 'Yılın Ahisi' seçildiğini ve belgesini Karabük Valisi Mustafa Yavuz'un elinden aldığını söyledi.

"Hem ben hem de babam emekli olmayı başardık"

27 yıl önce babası gibi çırak olarak mesleğe başladığını aktaran Erkan Uysal (42), "Aynı dükkandan hem ben hem de babam emekli olmayı başardık. Bir berberin sadece iyi usta olması yetmez. Ustalık mahareti ile beraber sevimli bir ahlaka da sahip olmalıdır. Babam da bize bunu aşıladı. Onunla beraber çalışmaktan gurur duyuyorum. Bir baba ile çalışmanın zor olduğunu söylerler ama biz mutlu bir şekilde işimizi yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu. - KARABÜK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yaşam

Ahilik Haftası İbrahim Uysal Karabük Yaşam Haberler

Bakmadan Geçme

30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Beşiktaş - Club Brugge maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Beşiktaş - Club Brugge kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 30 Kasım Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı CANLI izle! Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kayserispor puan silme cezası mı aldı, kaç puanı silinecek? Kayserispor neden ceza aldı? Valorant çöktü mü? Valorant sorun mu var? 30 Kasım
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title