Yarın İnsanlık İçin Tarihi Gün

Yarın İnsanlık İçin Tarihi Gün

"Rossetta" uzay aracının kuyruklu yıldız üzerine "Philae" adlı araç indirmesiyle yarın insanlık için tarihi bir gün yaşanacak. Rossetta'nın yıldıza ulaşması 10 yıl sürdü.

11.11.2014 15:28 | Son Güncelleme: 11.11.2014 21:34

"Rossetta" Uzay Aracının, kuyrukluyıldız üzerine "Philae" adlı bir araç indirmesiyle, yarın insanlık için tarihi bir gün yaşanacak. Rosetta yarın bir kuyruklu yıldızdan ilk bilgileri iletecek. Rossetta'nın Dünya'dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından inşa edilen robot uzay sondası,Güneş Sistemi'deki 10 yıllık yolculuğun sonunda 6 Ağustos 2014 tarihinde kuyruklu yıldıza ulaştı. O zamandan beri Rosetta uzay aracı, kuyruklu yıldızın çevresi ve çekirdeği hakkında bilgi topluyor.

"AYA İNİŞTEN ÇOK DAHA KARMAŞIK"

Ancak 12 Kasım 2014 tarihinde, Rosetta'nın Philae isimli aracı kuyruklu yıldızın yüzeyine inip arazide çalışmaya başlayacak, kuyruklu yıldızın yüzeyinden görüntü alıp dünya ile paylaşacak, örnek toplayacak. Bilim insanlarının aya inişten çok daha karmaşık olduğunu söyledikleri bu nefes kesici uzay görevi Twitter'dan da saniye saniye takip edilecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Rossetta, "Philae" kondusunu 12 Kasım sabahı Türkiye saati ile 10.35'te kuyrukluyıldızdan 22,5 kilometre uzaklıktan bırakacak. Philae'nin yüzeye inişi ise yaklaşık 7 saat sürecek.

ROSETTA'DAN İLK HABER AKŞAM SAATLERİNDE GELECEK

Bu sırada Rossetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rossetta'dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya'ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00'de Rosetta'dan ilk haber alınabilecek.

CANLI İZLENEBİLECEK

Pek çok televizyon kanalı ve ESA TV de uzay bilimlerindeki bu tarihi anı naklen yayınlayacak. Ayrıca iniş www.esa.int/rosetta ve www.dlr.de internet sitelerinden de canlı yayınlanacak.

İnsanlığın uzay serüveni açısından bir kilometre taşı olacak bu önemli olayla ilk kez bir kuyrukluyıldız, çok yakından tanınma imkanına kavuşacak.

Rossetta'nın Dünya'dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi. Yarın akşam, Rossetta Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine indirdiğinde insanlık ilk kez bizden bu kadar uzaklıktaki bir uzay görevini başarıya ulaştırmış olacak.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (38)
TUNAHAN: bu sene kesin KPSS sorusu olur bu
BERN: Berlin, bu cahil Türk insanına laf anlatmazsın, boş ver cehennemin dibine kadar gitsinler. Bunlardan ne adam olur ne de insan olur? Sende Avrupa kafası var ve biraz bilgi almak ve bilgi vermek istiyorsun ama Türkiye de hemen hakaret ederler.
BERLİN: Nasa da görev yapan 100/90 yabancı demiş doğan diye biri. . . Nerede kaynak? Sizde hakaret ve atmasyon hemen hazir. . . Amerikayı ve Avrupayı bu konuma getiren bilim, teknoloji, zeka (beyaz IRK da zeka seviyesi yüksek). . Tabi bu ilim ve bilim ile oluyor. Tayyib efendi kendi evlatlar-ini Amerika da okutuyor (bakin adam dindar ya) ama milletin ev-ladini IMAM Hatip gibi cağ gerisi bir okula yolluyor. . Ne beklersin böyle birinden? Cehalet, bagnazlik, bir şey bilmiyorsa. . dine ve imana takılarak hayatına yazık edecek. . Muslumanlar da genelde hakaret ve saygisizlik çok hakim buda bilgisizlik den geliyor. . . her şey saygi ve sevgi ile olur. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title