Yabancının Gözü Beklentili Hisselerde

Yabancının Gözü Beklentili Hisselerde

24.06.2012 11:33 | Son Güncelleme: 24.06.2012 11:33
Yabancının Gözü Beklentili Hisselerde

İMKB'de ağırlığı yüksek hisselerde pozisyon alan yabancılar, son dönemde beklentisi yüksek hisselere yöneldi

Borsa yükselişte. İMKB 100 Endeksi son 16 işlem günü içerisinde 15 defa artış kaydetti. Endeks 60.451 seviyesine yükselirken yabancı yatırımcılar borsada gözünü beklentisi yüksek hisselere dikti. Nisan ve mayıs aylarında borsada ağırlıklı olarak satış yapan yabancılar, yılbaşından bu yana paylarını çok az da olsa yükseltti.

Yabancı payındaki değişim düşük olmasına ve son iki ay içerisinde satış yapmalarına rağmen, beklentisi yüksek hisselerde pozisyonlarını artırdıkları gözleniyor. Avrupa'da tansiyonun yüksek olması yabancı yatırımcıların sürekli temkinli hareket etmesine neden olurken, yeni pozisyonların beklentili hisselerde açıldığı dikkat çekiyor.

Son 10 yıldaki gelişmelere bakıldığında gelişen ülkeler içerisinde dikkatle takip edilen Türkiye, fırsatlar ülkesi olarak değerlendiriliyor. Uygun koşullar altında yapılan yatırımların getirileri de yüksek. Piyasalarda risklerin arttığı dönemlerde özellikle likit hisselere yönelen yabancıların şimdilerde beklentisi yüksek hisse senetlerinde pozisyon aldığı gözleniyor.Aynı şekilde yılbaşından bu yana yabancı paylarındaki değişimlere bakıldığında da kurum tavsiyelerinde öne çıkan hisselerin ilk sıralarda yer aldığı görülüyor.

MADEN VE TİCARETE YÖNELDİLER

Yabancı yatırımcıların özellikle maden, ticaret ve bilişim hisselerine yöneldikleri gözleniyor. Yabancıların paylarını yüzde 5'in üzerinde artırdığı 18 hisse içerisinde sadece ikisinin getirisi Endeksin gerisinde kaldı. Bu hisseler Anel Telekom ve Componenta Dökümcülük öte yandan yabancıların ilgi gösterdiği Aselsan, Park Elektrik Madencilik, Alarko Holding, Boyner Mağazacılık kurum tavsiyelerinde de öne çıkan hisseler arasında yer alıyor.

Listenin ilk sırasında yer alan Componenta Dökümcülük'ün ise sermayesinin yüzde 6.43'ü halka açık. Şirketin sermayesinin yüzde 93.57'si Componenta Oyi'nin elinde bulunuyor. Hissenin son verilerine bakıldığında halka açık kısmın yüzde 78.11'inin de yabancı saklaması yapan kurumların saklamasına geçtiği görülmekte. Bundan yabancı yatırımcının borsadan da bu hisseye ilgi gösterdiği ve topladığı anlaşılmakta.

BANKALARIN YÜZDE 54.57'Sİ YABANCIDA

Borsada işlem gören bankaların ise yüzde 54.57'si yabancılarda bulunuyor. Yabancı payı en yüksek olan bankaların başında Halk Bankası geliyor. Ardından gelen Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası (C), Yapı ve Kredi Bank., TSKB, Albaraka Türk'ün borsadaki halka açık kısmın yüzde 50'si yabancı yatırımcının elinde bulunuyor.

Diğer taraftan yabancıların bankalar içerisinde paylarını en fazla artırdığı hisselere baktığımızda ise ilk sırada Vakıfbank'ın geldiğini görmekteyiz. Vakıfbank'ta yabancıların payı yılbaşında yüzde 9.08 seviyesinde bulunurken geçtiğimiz haftanın son işlem gününde bu oran yüzde 76.56 seviyesine çıkmış durumda. Vakıfbank'tan sonra yabancıların paylarını en fazla artırdığı ikinci hisse ise Halkbank. Yılbaşında yüzde 6.24 seviyesinde bulunan yabancı payı 22 Haziran'da yüzde 89.14 seviyesine yükseldi. Yüksek likidite açısından yabancıların özellikle mali sektör hisselerine ilgi gösterdikleri görülmekte.

Yabancının Gözü Beklentili Hisselerde
Yabancının Gözü Beklentili Hisselerde

Kaynak: TheLira.com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title