WhatsApp'ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'nin inşaatı bu yıl başlıyor

WhatsApp'ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'nin inşaatı bu yıl başlıyor

14.01.2021 07:34 | Son Güncelleme: 14.01.2021 07:47

WhatsApp'ın sözleşme hamlesi bazı acil önlemleri de gündeme getirdi. Fizibilite çalışmaları sürdürülen "Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi"nin inşaatına bu yıl başlanacak. 308 dönüm üzerinde kurulacak tesis sayesinde artık Türkiye'nin verileri Türkiye'de kalacak. Sistemler nükleer, elektromanyetik saldırılarda bile kesintiye uğramayacak.

WhatsApp gibi uygulamaların oldubitti veri emrivakisi Türkiye'yi bu alanda hızla önlemler almaya yöneltti. Uluslararası standartlarda bir veri merkezi için kolları sıvayan Hükümet, Türkiye'nin en kritik tesisini Ankara'da inşa edecek.

308 DÖNÜME İNŞA EDİLECEK

Nükleer, elektromanyetik saldırılar dahil sistemlerin kesintiye uğramadan devam edeceği bir tesis planlanırken, 308 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare bir beyaz alan oluşturulacak.

GÖMÜLÜ VE GİZLİ OLACAK

4 bölgeden oluşacak olan tesisin birinci bölgesinde gömülü bir tesis yer alacak. Nükleer bir saldırıda dahi o tesis kendisini kapattığı zaman aylarca oradaki personel için hem yaşam alanları olacak, hem de sistemler hiç kesintiye uğramadan çalışmaya devam edecek. Ulusal güvenlik nedeniyle tesisin yerinin gizli tutulması planlanırken, projenin gerçekleştirileceği yer ve çevresi, "güvenli alan" ilan edilecek, bölgede konut ve yerleşim alanlarının inşasına izin verilmeyecek.

TÜRKİYE'NİN VERİSİ TÜRKİYE'DE

Yeni Şafak'ın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının hayata geçireceği Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile Türkiye'nin verilerinin Türkiye'de kalması sağlanacak. Daha önce fizibilite ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalarına başlanılan veri merkezi ile kamuya ait bilgi işleme kaynaklarının kontrol altında tutularak bir ortamda yönetilmesi, verilerin saklanması, işletilmesi ve tekbir noktadan sunulması için oluşturulan gelişmiş teknik altyapı ile donatılan yüksek düzeyli güvenliğin sağlandığı, 7/24 hizmetin sunulacağı, yönetilebilir bir ekosistem tasarlandı.

SİBER KALKAN

Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi ile her biri kendi veri merkezini kurmuş veya kuracak olan kurumların ayrı ayrı harcama yapmasının önüne geçilecek. Tek noktadan yönetimin sağlanması ile siber güvenlik tehditleri önlenebilecek ve bilgi güvenliği bakımından güçlü bir altyapı oluşturulacak. Projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtilirken, özellikle WhatsApp'ın veri güvenliği ihlali sonrasında çalışmanın daha da hızlandırılarak bu yıl inşaat faaliyetlerinin başlamasının planlandığı öğrenildi.

WhatsApp'ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'nin inşaatı bu yıl başlıyor
Haber Yorumları (11)
SEMİH: Yer altına böyle bir sistem kuracaklar, Korona aşısı ile herkes korona olacak. . Kalan zenginler o Yer altındaki Nükleer korumalı bölgede bir süre yaşam sürdürüp yeryüzüne yeniden gelecekler. Nasıl hikaye :)):):
BİLGİLERİNİ ALAN YAZILIMLARDAN UZAK DURUN PEKİ Ç: face instg silin sadece Wsapp silmeyin esas işi face ve instgram yapıyor. face ve instgram ses dinliyor! bu sebeple face in sahibi mahkemeye çıkarıldı kimse bişi silmedi neden? hatta chrome da kullanmayın sebebi bunlar sizin bilgilerinizi kullanmak zorunda. Telegram rus şirketi. Mafiaların yönettiği bir ülke . bip turkcelin hiç güvenilmez. peki çare? Microsoft yazılımları ve bilgi alma ihtiyacı yok. SKYPE kullanın en eski en güvenli yazılımdır. abd de hat amaçlı çok yaygın kullanılır.
EKSİK KALDI EK YAPIYORUM: CHROME da kullanmayın bu şirketinde sizin bilgilerinize ihtiyacı var. CHROME yerine Microsoft EDGE kullanın yapılan testler en hızlı ve en güvenli browserdır. Microsoft bırakın bilgi çalmayı bu konularda son kullanıcıyı aşırı uyaran bir firma zaten Yazılım konusunda Windows office vs. çalışma prensipleri bu tip illegal konularla ilgisiz ve zaten Microsoft 50 yıldır yazılım yapıp satan firma hiç duydunuz mu bu tip olanlar? face gibi bu yeni yetme firmalar milleti dolandırdı silin hesapları.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: WhatsApp'ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye'den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'nin inşaatı bu yıl başlıyor - Haberler Teknoloji
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.1.2021 20:52:41. #1.14#
title