Vekiller Anayasa Yorgunluğunu Resepsiyonda Attı

Vekiller Anayasa Yorgunluğunu Resepsiyonda Attı

Anayasa Değişikliği Paketinin İkinci Tur Oylamasının Ardından Meclis Başkanı Bülent Arınç, Meclis Bahçesinde Veda Resepsiyonu Verdi. Resepsiyona AKP Milletvekilleri Yoğun İlgi Gösterirken CHP ve Anavatan'dan Katılım Az Oldu.

Vekiller Anayasa Yorgunluğunu Resepsiyonda Attı

Anayasa değişikliği paketinin ikinci tur oylamasının ardından Meclis Başkanı Bülent Arınç, Meclis bahçesinde veda resepsiyonu verdi. Resepsiyona AKP milletvekilleri yoğun ilgi gösterirken CHP ve Anavatan'dan katılım az oldu. Resepsiyona katılan Başbakan Erdoğan, 367 tartışmaları ve anayasa değişikliği paketi konusunda "maksat hasıl oldu" derken, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'dan gelen sert açıklamalar konusunda ise "uzatmanın anlamı yok. Genel Başkan Yardımcımız gerekli açıklamayı yapmıştır" dedi.

Meclis Başkanı Bülent Arınç, 22'nci dönemin sona ermesi nedeniyle Meclis Bahçesi'nde veda resepsiyonu verdi. Resepsiyona Başbakan Erdoğan da bir süre katılarak milletvekilleri ile sohbet etti. Resepsiyona Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve bakanlarla, Meclis personeli ve davetliler de katıldı.

REFERANDUMU GETİREBİLİRİZ

Erdoğan, resepsiyonda gazetecilerin Anayasa değişikliği ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'nun açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 367 tartışmaları ve Anayasa değişikliği paketinin Meclis'te kabul edilmesini "maksat hasıl oldu. Değişiklikler 367 ile 375 arasında kabul edildi. Milletimize hayırlı olsun" sözleriyle değerlendirdi. Başbakan referandum süresiyle ilgili kanunda değişikliğin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin bir soruya "Gündeme gelebilir. Niye gelmesin? Çünkü, millete gitmenin önünü açıyoruz. Derdimiz o" karşılığını verdi. Erdoğan, bir başka soru üzerine de TBMM'nin pazar akşamını kadar çalışacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, resepsiyonda CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu ile de sakalaştı. Tandoğdu ile karşılaşan Erdoğan, "ya yumruk sallıyorsun ya fındık çuvalı. Tarihe böyle geçeceksin" dedi.

UZATMANIN ANLAMI YOK

Başbakan Erdoğan bir soru üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu'nun sert açıklamaları konusunda ise "uzatmanın anlamı yok. Noktayı koyduk. Genel Başkan Yardımcımız gerekli açıklamaları yapmıştır" dedi.

VEKİLLERLE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Resepsiyon alanında dolaşan Başbakan'a milletvekilleri yoğun ilgi gösterdi. Başbakan milletvekilleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise resepsiyonda klarnet çaldı.

CHP VE ANAVATAN İLGİ GÖSTERMEDİ

Meclis bahçesinde yapılan resepsiyona CHP ve Anavatan'dan katılım ise az oldu. Resepsiyona CHP Grup Başkanvekileri Kemal Anadol ve Haluk Koç ile Anavatan Grup

Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu katıldı.

ARINÇ VEDA KONUŞMASI YAPTI

Meclis Başkanı Bülent Arınç ise milletvekillerine veda konuşması yaptı. Meclis'in yorucu ve başarılarla dolu bir dönem geçirdiğini kaydeden Arınç, "5 yıl uzun süredir. Ve uzun yıllardır ilk kez Meclis 5'nci yılını doldurdu. Bu 5 yılda herkesin takdirle andığı başarılara imza attık. Milletvekili arkadaşlarımız sabır isteyen yorucu çalışmalar yaptılar. Yaptığımız işler milletimize hayırlı olsun" dedi. Son 40 yıldır yapılamayan reformların bu Meclis döneminde gerçekleştirildiğini kaydeden Arınç, milletvekillerine teşekkür ederken, onları tekrar Meclis'te görmeyi temenni ettiğini söyledi. Arınç, "tutar mı tutmaz mı bilmem ama milletvekili arkadaşlarımın hepsini burada görmeyi Allah'tan temenni ediyorum" dedi. Arınç, 5 yılda yapılanları içeren bir CD'yi milletvekillerine gönderdiklerini söyledi.

GÖREVİMİZİ YAPTIK

Arınç, Anayasa değişikliği paketinin ilk maddesinin 367'in altında oy almasına yönelik gazetecilerin sorularına ise "Biz görevimizi yaptık" dedi. AKP milletvekilleri, Erdoğan'la olduğu gibi Arınç'la da hatıra fotoğrafı çektirdi. (ANKA)

Kaynak: ANKA