Van'daki STK Üyeleri Kardeşlik İçin Konya'da

Van'daki STK Üyeleri Kardeşlik İçin Konya'da

Van'daki STK Üyeleri Kardeşlik İçin Konya'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Van'daki STK üyesi bir grup, bilgi alışverişinde bulunmak ve kardeşlik duygularını pekiştirmek amacıyla Konya'daki STK üyeleriyle bir araya geldi.

Van'daki sivil toplum kuruluşu (STK) üyesi bir grup, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak ve kardeşlik duygularını pekiştirmek için Konya'daki sivil toplum kuruluşu üyeleriyle buluştu.

Selçuk Otel'de kahvaltıda bir araya gelen üyeler, önce kendini tanıttı. Van'daki dernek, vakıf ve yardım kuruluşlarından yaklaşık 40 STK üyesi, kuruluşları hakkında bilgi veridi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, aynı zamanda Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ercan Uslu, STK'ların neler yaptığı, yapabilecekleri hizmetler varsa bunları projelendirmek, bu projelere katkı sağlamak amacıyla toplandıklarını söyledi.

Misafirlere kış şartlarına rağmen Konya'ya geldiği için teşekkür eden Uslu, "İnşallah zaman içinde tanıyacağınızı ümit ediyorum ki Konya, sıkıntısı olanla birlikte üzülen bir şehir. Biz sık sık yurt dışına gidiyoruz ve oralara yapılan yardımları görüyorsunuz. Tabii ki yurt dışına bu kadar hizmeti götüren Konyalılar evimizin içinde de sıkıntısı olan kardeşlerimizin sıkıntılarını gidermeye çalışır. Hiçbir şey yapamasak bile onlarla beraber kafa yormak isteriz" diye konuştu.

Konya olarak kardeşlik imtihanını başarıyla vermek istediklerini dile getiren Uslu, Van'ın kısa ve orta vadeli sivil toplumla ilgili problemlerini istişare edip sorunların çözümüne Konya sivil iradesi olarak destek olmak istediklerini aktardı.

Birlikte eğitim, kültür, endüstriyel alanlarda yurt içi ve yurt dışında başka hizmetlerle de birlikte çalışmak istediklerini vurgulayan Uslu, "Bunun için ben aynı zamanda belediyeciyim ve yurt dışında 40'tan fazla kardeş şehrimiz var. Konya olarak Van ile özel bir kardeşlik tesis etmek istiyoruz. Bunun detaylarını görüşmek üzere sizleri davet ettik" dedi.

"Kardeşlik duygusunun önemini bildiğimiz için buradayız"

Van İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (VİM-Der) Başkanı Mehmet Emin Akan ise Konya ve Van sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği için mutlu olduklarını ifade etti.

Konya STK'larının kendilerini davet ettiğini bildiren Akan, şunları kaydetti:

"Van'da sivil toplum kuruluşları olarak kendi bünyemizdeki örnek çalışmalarımızı da Konya'daki STK'lara aktaracağımız bazı konularımız oluyor. Bu davete icabet etmemizin en önemli nedenlerinden biri de kardeşlik duygusudur. Kuran'da Allah, "Ancak müminler kardeştirler" diyor. Biz bu nedenle burada bulunuyoruz. Irkı, rengi, dili ne olursa olsun ırk, dil ve renkten önce de kardeşlik duygusunun önemini bildiğimiz için buradayız. Bu çalışmanın inşallah ülkemiz, insanlarımız ve İslam alemi için verimli olacağını düşünüyorum. Tekrar teşekkür ediyoruz ve çalışmaların başarılı olmasını diliyorum." - Konya

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title