Türk Mutfağı, Feshane'deki 'Lezzetistanbul Festivali'nde Tanıtıldı

Türk Mutfağı, Feshane'deki 'Lezzetistanbul Festivali'nde Tanıtıldı

Türk Mutfağı, Feshane'deki 'Lezzetistanbul Festivali'nde Tanıtıldı. Türk Mutfağını Tanıtmak, Yaşatmak ve Dünya Turizmine Kazandırmak İçin Yapılabilecek Çalışmaların Ele Alındığı Festivale Yaklaşık Bin Davetli Katıldı. Yöresel Yemeklerin İkram Edildiği Festival Kapsamında Ünlü Ritim Ustası Okay Temiz de Bir Konser Verdi.

Türk Mutfağı, Feshane'deki 'Lezzetistanbul Festivali'nde Tanıtıldı

Türk mutfağı, Feshane'deki 'Lezzetistanbul Festivali'nde tanıtıldı. Türk mutfağını tanıtmak, yaşatmak ve dünya turizmine kazandırmak için yapılabilecek çalışmaların ele alındığı festivale yaklaşık bin davetli katıldı. Yöresel yemeklerin ikram edildiği festival kapsamında ünlü ritim ustası Okay Temiz de bir konser verdi.

"Türk Mutfağı Kültür Başkenti İstanbul'da buluşuyor" sloganıyla yola çıkan Tüm Lokantalar, Restoranlar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES), Feshane Uluslararası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi'nde ''Lezzetistanbul Yemek Festivali'' adı altında çeşitli etkinliklerden oluşan bir festival düzenledi. Festivalde, Türk mutfağının yaklaşık 400 seçkin yemeğinin yanı sıra geleneksel lezzetlerden olan boza, nar şerbeti, macun, bal şerbeti, sıcak helve gibi lezzetler de misafirlere ikram edildi. Festivale İstanbul

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl'ün de aralaranda bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte, festivale AK Parti'nin Kızılcahamam kampında olmaları nedeniyle katılamayan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Çevre ve Orman Bakanı Mehdi Eker'in gönderdiği mesajlar okundu.

Festivalde söz alan TÜRES Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, mutfağın turizme etkisine değindi. Bingöl, "Turizm denilince akla ilk olarak deniz, kum ve tarihi eserler geliyor ama ülkeye gelen turistlerin günde üç öğün yemek yediklerini unutmamak gerekir" dedi. Türk mutfağının en güzel yemeklerinden yaklaşık 400'ünün sergilendiğine değinen Bingöl, 2010 yılı Kültür Başkenti İstanbul'a gelen misafirlere 2 bin 10 çeşit yemek sunmayı hedeflediklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Türk yemek kültürünün unutulmaması gerektiğine değindi. Yüzlerce çeşit yemeğin unutulmuş olabileceğini belirten Topbaş, kaybolan tatların yeniden ortaya çıkartılarak Türk mutfağının dünya turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi. 2010 yılı Kültür Başkenti olan İstanbul'a gelen misafirlere Türk mutfağının en güzel yemeklerini sunacaklarını da sözlerine ekleyen Topbaş, daha sonra yemek sergilerini dolaştı. Topbaş, bazı yemekleri tadarken, bazı

yemekleri de kendi elleriyle tabaklara koyarak festivale katılan davetlilere ikram etti.

Ünlü ritim ustası Oktay Temiz'in verdiği konserle devam eden etkinlik, ''Türk Mutfağının dünü, bugünü ve yarınlara hazırlanması'' başlıklı panelin ardından son buldu. Panelde Doç. Dr. Arif Bilgin, Mutfak Uzmanlanı Dr. Nevin Halıcı, Ümit Sevinç, Emine Beder ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Özge Samancı konuşmacı olarak yer aldı.

(YM-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA