Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'tan Açıklamalar

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'tan Açıklamalar

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, sağlıkta dönüşüm projesinde vatandaşın cebinden giderek daha çok para çıkmaya başladığını söyledi.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'tan Açıklamalar
09.03.2012 17:08 | Son Güncelleme: 09.03.2012 17:34

Erdoğan Çolak, Kayseri Eczacı Odası'nın kuruluşunun 40 yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, 2003 yılında başlayan sağlıkta dönüşüm projesinin, daha çok vatandaşın cebinden yaptığı ödemeyi artıran bir sürece dönüştüğünü ifade etti.

Çolak, vatandaşların sağlıkla ilgili yaptığı ödemelerin her geçen gün arttığına dikkat çekerek şunları söyledi

Kapitalist sistem, herşeyi sermayenin egemenliğine doğru hızla yol aldırıyor. 2003'te sağlıkta dönüşüm sürecinde başlayan, daha çok vatandaşın cepten ödemesini artıran bir süreci yaşıyoruz. Önemli atılımlar oluyor, önemli değişimler oluyor ancak bu değişimlerde her gün vatandaşın cebinden biraz daha para elinden alınıyor. Yeni bir uygulama çıktı. Artık hastanede yatan insanlardan da yüzde 1 oranında katılım payı alınacak. Biz TEB olarak bunu doğru bulmuyoruz. Çünkü katılım payı almanın bir mantalitesi, bir farkındalık yaratmaktır.Hastanede yatan insana farklındalığı bu şekilde yaratmanız da zaten doğru değil.

Erdoğan Çolak, kronik hastalardan da katılım payı alınmasını doğru bulmadıklarını belirterek kronik hastalardan da yüzde 1 katılım payı alınmak isteniyor. Bu da doğru değil. Buda farkındalık yaratacağımız bir olay değil. Bunlar vatandaşın cebinden daha çok para almaya yönelik hamleler. TEB olarak bu uygulamala karşıyız diye konuştu.

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak'tan Açıklamalar - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.6.2020 06:38:34. #1.14#
title