Haberler

İstanbul'da turistik bölgeler bayramda yoğunluk yaşadı

Güncelleme:

İstanbul'un tarihi ve turistik bölgeleri, Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde de kentte kalan vatandaşların, yerli ve yabancı turistlerin yoğunluk oluşturduğu yerler oldu. Bayram tatilini megakentte kalarak değerlendiren İstanbullular ile kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, güzel havada gezmenin tadını çıkardı.

İstanbul'un tarihi ve turistik bölgeleri, Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde de kentte kalan vatandaşların, yerli ve yabancı turistlerin yoğunluk oluşturduğu yerler oldu.

Bayram tatilini megakentte kalarak değerlendiren İstanbullular ile kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, güzel havada gezmenin tadını çıkardı.

Kentin en güzel meydanlarından Sultanahmet Meydanı, bayramın üçüncü gününde en kalabalık olduğu zamanlardan birini yaşadı. Cuma namazını Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi ile Sultanahmet Camisi'nde eda etmek isteyenlerin de etkisiyle meydanın bayramın ilk iki gününe göre daha yoğun olduğu gözlendi.

Buraya gelenler, her iki caminin eşsiz güzelliği eşliğinde meydandaki ağaçların gölgesinde dinlenerek ve çevredeki tarihi dokuyu fotoğraflayarak vakit geçirdi.

Vapurlar hıncahınç doldu

Kentte en çok ziyaret edilen noktalardan biri de Eminönü oldu.

Özellikle Eminönü-Üsküdar seferini yapan Şehir Hatları vapurları ile Boğaz turu düzenleyen vapurların hıncahınç dolduğu görüldü. Vapurlardan inen yolcular, insan trafiğinden kimi zaman yürümekte zorlandı.

Ümraniye Millet Bahçesi'nde iki kilometrelik araç kuyruğu oluştu

Bazı vatandaşlar da piknik ve mesire alanlarında, sahil şeridindeki parklarda gününü değerlendirmeyi tercih etti.

Çocuklar, sahildeki parklarda yer alan salıncak gibi oyuncaklara binerek bu tatil gününde eğlenceli vakit geçirdi.

Ümraniye Millet Bahçesi de yoğunluk yaşanan yerlerden oldu. Vatandaşlar, millet bahçesinde piknik yaptı, top oynayıp ip atlayarak eğlendi.

Öte yandan, yoğunluğun artmasıyla beraber millet bahçesinin otoparkı dolarken, önünde yaklaşık iki kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Ümraniye Belediyesine bağlı zabıtalarca trafik akışı kontrollü sağlandı. Yeni araç girişlerine, bahçeden araç çıkışı olduktan sonra izin verildi.

Megakentin turistik bölgelerine çıkan yollarda trafik yavaş ilerledi

Bayram tatilinin başladığı 24 Haziran'dan bu yana megakentin yollarındaki sakinlik bugün de devam etti.

Sabah saatlerinde yüzde 2'ye kadar düşen trafik yoğunluğu, saat 17.00 itibarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Yoğunluk Haritasına göre yüzde 29'a yükseldi.

Ancak Sultanahmet gibi kentin turistik bölgelerine giden yollardaki araç yoğunluğu sebebiyle bu noktalarda trafik yavaş ilerledi.

Yerli turistler bayramda da İstanbul'u "çok kalabalık" buldu

Ankara'dan ailesiyle geldiği İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nı gezen 8 yaşındaki Ecrin Akdeniz, buradaki camileri gezip öğrenerek gününü geçirdiğini söyledi. Akdeniz, Sultanahmet Meydanı'nı çok beğendiğini kaydetti.

Balıkesir'den buradaki akrabalarını görmeye ve kenti gezmeye gelen Adem Eşsiz de daha önce İstanbul'a geldiğini ancak Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ni ilk kez gördüğünü anlattı.

Eşsiz, "Bugün cuma olduğu için hem ibadetimizi gerçekleştirelim hem Ayasofya'yı ziyaret edelim dedik. Çok güzel bir kalabalık, muazzam bir hava var." dedi.

Tuzla'dan Sultanahmet'e gelen Ayşenur Işık da önceden birkaç kez Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde ibadet etme imkanı bulduğunu, bu nedenle mutlu olduğunu dile getirdi.

Işık, "Burada oturduğumuz için bayramda da buradayız. İstanbul'u çok seviyorum, buraları çok seviyorum. Güzel bir şehir." diye konuştu.

Eskişehir'de yaşayan Aysun Alakuş ise bayramda gezmek için İstanbul'u tercih ettiklerini aktardı.

Alakuş, Sultanahmet Meydanı'na ilişkin, "Burayı çok güzel buldum. Çok kalabalık." değerlendirmesini yaptı.

Antalya'dan bayramın ilk günü İstanbul'a gelen Mustafa Yaman da ailesiyle bayram tatilini burada değerlendirmek istediğini söyledi.

Yaman, insan kalabalığının azalacağı düşüncesiyle İstanbul'u tercih ettiğini belirterek, "Hiç umduğum gibi olmadı. Çok kalabalık. Eminönü, Sirkeci civarını gezdim. Bugün ekstra bir kalabalık var, çok şaşırdık." dedi.

En son 7-8 yıl önce İstanbul'a geldiğini söyleyen Yaman, gezdiği yerleri çok beğendiğini kaydetti.

Kaynak: AA / Turizm

Kurban Bayramı İstanbul Kurban Turizm Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title