Tunceli'deki Orman Yangını Kontrol Altına Alınamıyor

Tunceli'deki Orman Yangını Kontrol Altına Alınamıyor

Tunceli'nin Hozat ilçesinde, karakoldan ateş açılmasının ardından başlayan orman yangını vatandaşların gayretiyle söndürülmeye çalışılıyor ancak kontrol altına alınamıyor.

Tunceli'deki Orman Yangını Kontrol Altına Alınamıyor
24.07.2015 13:45 | Son Güncelleme: 24.07.2015 14:14

Tunceli'nin Hozat ilçesinde, iddiaya göre jandarma karakolundan ateş açılmasının ardından başlayan orman yangını kontrol altına alınamıyor.

TACİZ ATEŞİ SONRASI 9 AYRI BÖLGEDE YANGIN ÇIKTI

İddialara göre, Tunceli'nin Hozat ilçesi Boydaşı köyü yakınlarında bulunan Yenibaş Jandarma Karakolu'na 22 Temmuz tarihinde silahlı bir grup tarafından uzun namlulu silahlarla taciz ateşinde bulunuldu. Taciz ateşinin ardından karakoldan uzun namlulu silahlar ve havan toplarıyla taciz ateşinin geldiği bölge yoğun ateş altına alındı. Olayın ardından 9 ayrı bölgede orman yangını çıktı.

İŞ MAKİNELERİ GİREMEDİ, BELEDİYE BAŞKANI MÜDAHALE ETTİ

Yangınlara müdahale etmek amacıyla Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, belediye çalışanları, gönüllüler ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri bölgeye hareket etti. Son derece sarp olan araziye iş makineleri giremeyince yangın bölgesine gidenler yangını, kazma ve küreklerle söndürmeye çalıştı. Ancak 9 ayrı noktada çıkan orman yangını yapılan tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alınamadı.

"HELİKOPTER MÜDAHALE ETMEDİĞİ SÜRECE DEVAM EDECEK"

Yangın söndürme çalışmalarına bizzat katılan Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, "İşçilerimiz ve Hozat gençliği ile birlikte yangına müdahale ediyoruz. Bazı yerlerde kontrol altına aldık ancak 9 ayrı bölgede yangın olduğunu tespit ettik. Helikopter müdahale etmediği sürece de devam edecek. Araçların, insanların giremediği alanlar var. Kazma, kürek, tırmık, greyder, dozer ve arazözle müdahale etmeye çalışıyoruz. Ancak yetersiz" dedi.

"DEVLET MÜDAHALE ETMİYOR, HALKIN SERVETİ YANIYOR"

Yangın söndürme çalışmalarına katılan Erdem Ulaş Çelik de, "Sabah saatlerinde belediyenin çağrısıyla işçilerle birlikte bölgeye geldik. Geldiğimizde yapacak bir şey yoktu. Devletin ne karadan ne de havadan bir müdahalesi yok. Sırf halkın müdahalesiyle yangın önlenmeye çalışılıyor. Bu da yetersiz. Yangının kaç gün süreceği de belli değil. Resmen buradaki halkın serveti yanıyor" şeklinde konuştu.

1 KİŞİ YARALANDI

Öte yandan, yangına müdahale eden Orman İşletme Müdürlüğü çalışanlarından bir kişi kayalıktan düşmesi sonucu yaralandı. Yaralanan şahıs, ambulansla Elazığ Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Tunceli'deki Orman Yangını Kontrol Altına Alınamıyor - Tunceli
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.9.2020 00:45:30. #1.14#
title