Tükoder: "Elektrik, Doğalgaz ve Suya Yapılan Zamlar Geri Alınmalı"

Tükoder: "Elektrik, Doğalgaz ve Suya Yapılan Zamlar Geri Alınmalı"

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyeleri, elektriğe geçen yıl yüzde 35 zam yapıldığına dikkat çekerek, “Yüzde 10 indirim yetmez. Elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamlar geri alınmalı” dedi. İstanbul Kadıköy’de cumartesi günü yapılan eylemde konuşan TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, konutlarda kullanılan 230 kw’ye kadar enerji tüketimlerinde yüzde 10 indirim kararının ‘müjde’ olarak lanse edildiğini, ancak […]The post TÜKODER: “Elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamlar geri alınmalı” appeared first on Enerji Enstitüsü.

Tükoder:

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyeleri, elektriğe geçen yıl yüzde 35 zam yapıldığına dikkat çekerek, "Yüzde 10 indirim yetmez. Elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamlar geri alınmalı" dedi.


İstanbul Kadıköy'de cumartesi günü yapılan eylemde konuşan TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, konutlarda kullanılan 230 kw'ye kadar enerji tüketimlerinde yüzde 10 indirim kararının 'müjde' olarak lanse edildiğini, ancak bu oranın yeterli olmadığını vurguladı. Elektrik faturalarının yüzde 26'sının vergilerden oluştuğuna da işaret eden Koçal, "Bu vergiler yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 5 Belediye Tüketim Vergisi, yüzde 18 KDV'den oluşuyor. Lüks ihtiyaç olan pırlantada KDV yokken, temel ihtiyaçlardan biri olan elektrikte KDV'nin yüzde 18 olması ve diğer vergilerle bu oranın yüzde 26'ya çıkması ile vergi adaletini sağlayamayız" ifadelerini kullandı.


Tüketicilerden kayıp kaçak bedeli alınmasını da eleştiren Koçal, "2016'da yapılan yasa değişikliğiyle vatandaşlar kullanmadıkları elektriğin bedelini, üstelik de hırsızların çaldığı elektriğin bedelini ödemek zorunda bırakıldı" diye konuştu.


TÜKODER'in açıklamasında şu talepler yer aldı:


Kayıp kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli kaldırılmalı.


Elektrik, doğalgaz ve su faturalarında vergiler kaldırılmalı ya da ekmekte olduğu gibi yüzde 1'e indirilmeli.


Elektrik, doğalgaz, su kamu hizmeti olarak tüketiciye sunulmalı, bu nedenle bu hizmetlerde özelleştirmelerden vazgeçilmeli, kamulaştırmaya dönülmeli. Elektrik dağıtım şirketleri değil, tüketici korunmalı.


Asgari ücretli, emekli olan tüketicilerin elektrik, su, doğalgaz tüketimlerinde indirim uygulanmalı.


Elektrik, doğalgaz, suya yapılan zamlar geri alınmalı, yüzde 10 indirim oranı yükseltilmeli.


The post TÜKODER: "Elektrik, doğalgaz ve suya yapılan zamlar geri alınmalı" appeared first on Enerji Enstitüsü.


Son Dakika Sektörel Haberleri