Torba Tasarı" TBMM Genel Kurulunda

Torba Tasarı' TBMM Genel Kurulunda
Anadolu Ajansı - Haberler | Politika

TBMM Genel Kurulunda kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

TBMM Genel Kurulunda kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Tasarının 10. maddesi üzerinde partisinin önergesine ilişkin söz alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, halktan toplanan paralarda üç beş kuruşun hesabının yapıldığını söyledi. Balbay, "Gemi alırken vergi sıfır, ÖTV sıfır, bütün vergiler sadece yüzde 1, daha üste çıkmıyor ama bu geminin kazancını vergilendirirken Malta'yı tercih ediyorsunuz. Ben sormak istiyorum, hangi yüzle vergi düzenlemesi yapıyorsunuz siz bugün? Hangi yüzle 'Halktan alacağımız verginin şu kadarını azalttık, şu kadarını çoğalttık.' diyorsunuz?" ifadesini kullandı.

Balbay'ın "Buradan sözüm Anadolu evlatlarına, bir baltaya sap olmak için yıllarca uğraşacağınıza Malta'da hesap sahibi olun. O zaman hem bu ülkede vergiden de kurtulmuş olursunuz hem de bu ülke... Tabii, babanızın da bunun için Cin Ali olması gerekiyor." sözleri tartışmalara neden oldu.

AK Parti milletvekilleri Balbay'ın konuşmasına tepki gösterirken, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, "Konuşabilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama bu ülkenin Başbakanına bir şekilde ismini farklı şekilde arz ederek hakaret etme hakkınız yok." dedi.

Aydın, Balbay'dan sözlerini düzeltmesini istedi.

Konuşmasına devam eden Balbay, "Ben vergi sistemini eleştirirken Anadolu evlatlarına bir çağrı yaptım, dedim ki... Siz Türkiye'de yastık altındaki bütün doların, avronun çıkarılması için halka çağrı yapıyorsunuz ama siz bu ülkede evlatlarınızın vergi vermesini istemiyorsunuz. Ben, sayın Başbakan'ın da açıklamasını yetersiz buluyorum." diye konuştu.

Sataşma nedeniyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Başbakan Binali Yıldırım hakkındaki haberlerin daha önce de yapıldığını anımsattı.

İnceöz, şöyle devam etti:

"Bu ve buna benzer haberler 2008'de yapılmış. 2014 yerel seçimlerinden önce yine yapılmış, geçtiğimiz mayıs ayında yapılmış. Haberin yapılış şekline bakıyorsunuz, servis ediliş şekline bakıyorsunuz, nerelerden uluslararası servis edildiğine bakıyorsunuz, fotoğrafla, oluşturulmak istenen haberin içeriğiyle bir algı oluşturmaya çalışılıyor.

Dün de söyledik. Sayın Başbakanımız bu konudaki Amerika'ya giderken açıklamasını net bir şekilde yaptı. Öyle 'çamur attım, çamur yapıştırdım' olmaz. Çamura düşse bile çamura bulanmakla altın değerinden değer kaybetmez. Bunun üzerinden çamur atmaya kalkmak çamur atanın eline bulaşır."

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise konuşmada hakaret değil siyasi hiciv olduğunu öne sürerek, "Genel Başkanımız her salı sizi çağıracak. Eğer kendinize güveniyorsanız, çiğ yemediyseniz, karnınız ağrımıyorsa kurun komisyonu, bütün liderlerin, bütün bakanların yurt dışı hesapları açıklansın." ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title