Skandal! Ünlü Yardım Kuruluşunun Çalışanları Depremzedelerle Para Karşılığı Cinsel İlişkiye Girdi
BBC

Skandal! Ünlü Yardım Kuruluşunun Çalışanları Depremzedelerle Para Karşılığı Cinsel İlişkiye Girdi

İngiliz Times gazetesi'nin ortaya çıkardığı skandala göre, İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey çalışanları, 2010 yılındaki Haiti depreminden kurtulan kadınlarla para karşılığı cinsel ilişkiye girdi.

İngiliz Times gazetesi, İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın üst düzey çalışanlarının, 2010 yılındaki Haiti depreminden kurtulan kadınlarla para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğini açıkladı. Times'ın araştırmasına göre, yardım kuruluşunun çalışanları depremzedelere yardım için ülkede bulunuyorlardı.

İLİŞKİYE GİRDİKLERİ BAZI KADINLAR 18 YAŞINDAN KÜÇÜK

Oxfam'ın cinsel istimar, cinsel içeriklere erişim ve gözdağı iddialarına ilişkin yürüttüğü soruştumanın ardından üç kişi istifa etti, dört kişi ise kovuldu.

Times gazetesinin ele geçirdiği soruşturma raporuna göre, Haiti'deki bazı yardım çalışanlarına "cezasızlık" politikası uygulandı. Raporda, cinsel ilişkiye girilen bazı kadınların 18 yaşından küçük olabileceği bilgisi de yer aldı.

MÜDÜR DE ARALARINDA

Disiplin cezası almadan istifa etmesine izin verilen kişilerden birinin, Oxfam'ın ülkedeki Roland van Hauwermeiren isimli müdürü olduğu kaydediliyor. 68 yaşındaki Roland van Hauwermeiren'in kuruluş tarafından ev olarak kendisine tahsis edilen villada hayat kadınlarıyla birlikte olduğunu kabul ettiği belirtiliyor.

HAYAT KADINLARIYLA EV PARTİLERİ DÜZENLEMİŞLER

Konuyu bilen bir kişi, bu kişilerin hayat kadınlarını villaya davet ederek partiler düzenlediklerini kaydediyor. Bu kişi, söz konusu parti gecelerinden kalan bir fotoğrafta, seks işçilerinin Oxfam tişörtleri giydiklerini gördüğünü kaydediyor.

KURUMUN ÜNÜNE ZARAR GELMESİN KOVMAMIŞLAR

Zamanın icra kurulu yöneticisi Dame Barbara Stocking'in yardım kuruluşunun çalışmalarına ve ününe zarar gelmemesi için, çalışanı kovmadığı belirtiliyor.

Oxfam, Haiti'nin Port-au-Prince kentinde 2010 yılında meydana gelen ve 220 bin kişinin öldüğü, 1.5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından bölgede büyük çapta bir yardım çalışması başlatmıştı. Oxfam'ın hükmet fonları ve bağışlarla yıllık 300 milyon sterlinlik (yaklaşık 1,600 milyar TL) geliri olduğu belirtiliyor.

BBC