TESK Başkanı Günday: "Küçük Esnafın Aylık Vergisi 18 YTL Değil, 285 YTL"

TESK Başkanı Günday: "Küçük Esnafın Aylık Vergisi 18 YTL Değil, 285 YTL"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Derviş Günday, Küçük Esnafın Aylık Vergisinin 18 YTL Değil, 285 YTL Olduğunu Açıkladı.

TESK Başkanı Günday:

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday, küçük esnafın aylık vergisinin Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiler doğrultusunda 18 YTL değil, 285 YTL olduğunu açıkladı.

Günday yazılı açıklamasında, esnaf ve sanatkarların 2006 yılını, 2001 ekonomik krizinden bile daha kötü durumda kapattığını öne sürdü. TESK Başkanı, geçen yıl 305 bin esnafın kepenk kapattığını, kepenk kapatmanın eşiğindeki 775 bin kadar basit usule tabi esnaf ve sanatkarların da 2006 yılında 338 YTL gelir vergisi beyan ettiğini söyledi. Günday, esnaf ve sanatkarların ancak, yüzde 64'ünün beyan ettikleri vergiyi ödeyebildiğini belirtti.

Basit usule tabi esnafın 2006 yılında ödediği gelir vergisinin 2005 yılına göre yüzde 40 artış gösterdiğini anlatan Günday, "2006 enflasyon oranının yüzde 9.65 olduğu düşünülürse esnafımızın ödediği vergideki artış, enflasyonu dörde katlamıştır" dedi.

"Asgari ücretlinin vergisini kim ödüyor? Asgari ücretli mi, yoksa bunların işverenleri mi?" diye soran Günday, Türkiye'de çalışanların yüzde 90'ından fazlasının net ücret üzerinden anlaşarak çalıştığını, esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışan asgari ücretlilerin vergisini de yine esnaf ve sanatkarların ödediğini anımsattı.

Günday, ortalama üç işçi çalıştıran bir esnafın ödediği aylık verginin 223.5 YTL'yi bulduğunu, bu tutarla bu işçilerin SSK primlerinin ve esnafın kendisinin BAĞKUR priminin dahil olmadığının altını çizdi.

Tıpkı çalışanlar gibi işyeri kiralarının stopajlarını da esnaf ve sanatkarların ödediğine dikkat çeken Günday, "Aylık kirası 300 YTL olan bir işyerinin stopajı 62 YTL'yi buluyor. Bu durumda yanında 3 kişi çalıştıran bir esnafın ödediği aylık vergi 18 YTL değil yaklaşık 300 YTL'ye ulaşıyor" dedi.

Türkiye'de yaklaşık 2.5 milyon esnaf ve sanatkar olduğunu belirten Günday, Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü'nün basit usule tabi 770 bin esnaf ve sanatkarın ödediği vergiyi sanki tüm esnaf ve sanatkarların ödediği vergiymiş gibi göstererek, kamuoyunu yanılttığını savundu.(ANKA)