Teknokrat hükümet nedir? Teknokrasi ne demek?

Teknokrat hükümet nedir? Teknokrasi ne demek?

Teknokrat hükümet nedir? Teknokrasi ne demek?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Siyaset gündeminin sıcak konularından olan teknokrasi zaman zaman gündemin ana maddesi haline geliyor. Şu günlerde tekrar gündem gelen ve vatandaşların merak konusu olan teknokrat hükümet konusu, teknokrat hükümet nedir ve teknokrasi ne demek şeklinde araştırılıyor. Peki, Teknokrat hükümet nedir? Teknokrasi ne demek?

Bütün karar verme süreçlerinin teknik uzmanların ellerinde olduğu bir yönetim şekli olan teknokrasi, şu günlerde ülke gündemini meşgul ediyor. Vatandaşalrın da merak konusu haline gelen teknokrasi Teknokrat hükümet nedir? Teknokrasi ne demek gibi sorular sorularak araştırılıyor.

TEKNOKRASİ NE DEMEK?

Teknokrasi, bütün karar verme süreçlerinin teknik uzmanların ellerinde olduğu bir yönetim şeklidir. Yönetim kademelerinde sadece bilgi, deneyim ve yetenek sahibi bilim insanları, mühendisler ve teknolojistler yer alır.

Teknokrasinin başlıca özellikleri:

• Siyasi kurumların yönetimi, teknokratlardan oluşan "uzmanlar kurulu" ile yürütülür.

• Siyasi ve ekonomik süreçler bilime ve rasyonalizme dayandırılır.

Teknokrasi taslağını ilk önce 1912 yılında Thorstein Veblen öne sürdü. Veblen'e göre, sibernetik sistemlere hakim oldukları için, mühendislerin devleti yönetmeleri gerekir. Daha çok Büyük Bunalım'ın egemen olduğu 1929 sonrasında zemin bulmuştur; günümüzde ise Tunus'ta Arap Baharı ile devrilen hükümetin yerine kurulmuş yönetimde görülmektedir.

TEKNOKRASİ

Teknokrasi, bir sosyal ve ekonomik programın uygulanmasında mühendis ve teknisyenlere ekonomik hayatın denetimini bırakmayı öngören anlayışa verilen addır. Bu görüşü savunanların hareket noktası, kompleks ekonomik hayatta siyasilerin bu ekonomik yapıyı denetleyemez hale geldiği görüşüdür.

Terim, ilk kez 1919 yılında William Smith adındaki bir Amerikalı tarafından Sosyal Organizasyon Teorisi ve Ulusal Endüstri Management Sistemi adı altında tarif edilmiş ve geliştirilmiştir. Daha çok Büyük Bunalımın egemen olduğu 1929 sonrasında zemin bulmuştur; günümüzde ise sadece ansiklopedik yaklaşımlarda ele alınmakla yetinilmektedir.

Teknokrasi ideolojilerin özünde toplumsal mühendislik ütopyası yani toplumsal sorunları tartışmaktan çok bilimsel ve rasyonel olarak çözülebileceği inancı yatmaktadır. Nitekim teknokrat ideoloji en uç noktasına götürüldüğünde, demokrasi ile çelişir diyebiliriz. Eğer Demokrasi toplumun kararlara katılabilmesi, tartışabilmesi ile teknokrat ideoloji gözünde zaten kararlar bilimsel yoldan meşruluk kazandığı için tartışmaya gerek yoktur. Ayrıca "sokaktaki adam"ın bu konuda söyleyebileceği bir şey yoktur. Teknokrat yaklaşım ile demokrasi arasında bir gerilim ve çelişki potansiyel olarak vardır.

Çok Okunan Haberler

title