Teknikerler Birliği Genel Başkanı Kılıç:

Teknikerler Birliği Genel Başkanı Kılıç:

Teknikerler Birliği Genel Başkanı Kılıç:
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Teknikerlerin, Sosyal ve Ekonomik Engellemelere Tabi Tutulduğu Belirtildi

Teknikerlerin, sosyal ve ekonomik engellemelere tabi tutulduğu belirtildi.

Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon tekniker ve teknisyenin bulunduğunu söyledi.

Kılıç, bu tekniker ve teknisyenlerin, mesleki bilgilerini, hünerlerini yeteri düzeyde kullanamamasının, telafisi mümkün olmayacak hak kayıplarına, temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasına neden olduğunu belirtti.

Belediye Meslek Edindirme Kursları ve Çıraklık Eğitim Merkezi'nden verilen sertifikalar ile mesleki ve teknik örgün eğitim almış elemanların da teknikerlerle aynı kefeye konduğunu ifade eden Kılıç, 'Oysa ki gelişmiş ülkeler teknik elemanlarına gerekli yasal düzenlemeleri yaparak, mevcut gelişmişlik konumlarını elde etmişlerdir' dedi.

Teknikerler Odaları ve Birliği'nin kurulmasını istediklerini anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

'Anayasamızın amir hükmünde, hükme bağlanan özgürlüklere rağmen, uygulamada yeterli yasal düzenlemeler ele alınmadığından, Teknikerler sosyal ve ekonomik engellemelere tabi tutulmaktadır. Zaman zaman Tekniker Dernekleri tarafından iktidara ve milletvekillerine verilen Tekniker Odaları ve Birliği yasa tasarısı sürekli kadük kalmıştır. 'Kısmi hak ve yetkileri de günden güne ellerinden alınan tekniker ve teknisyenler, adeta köle, tutsak konumuna getirilmiş statüleriyle, kamudaki istihdam darlığı yüzünden özel sektöre yönelmekte, özel sektörde kısmi hakka sahip olduğu mesleki hak ve yetkilerini meslek odası bulunmadığı için angaryaya zorlanmakta, girişimci olarak da piyasada malzeme satış dükkanı açmaktan başka çalışabileceği istihdam alanı neredeyse bulunmamaktadır.'

Teknisyen ve teknikerlerin yapacağı işlerin, bir çok kanun maddelerinde yapılan değişiklikler ile mimar ve mühendislere aktarıldığını, tekniker ve teknisyenlere 'vefasız' eleman muamelesi yapıldığı belirten Kılıç, şunları kaydetti:

'Meslek Yüksek Okulları'nın ve Meslek Liseleri'nin her ortamda öneminden dem vuran yetkililer, maalesef bu okul mezunlarının sorunlarını görmezden gelmekte, sorunları ötelemekte ya da önemsememektedirler. Türkiye Cumhuriyeti hazinesinden bu eğitim kurumlarına aktarılan milli gelir, hizmet olarak geri dönmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde milli gelir boşa harcanmış ve mezunlar boşuna okutulmuş olacak. 'Teknikerlik ve teknisyenlik unvanı, 3795 sayılı kanunda da belirtildiği üzere, mesleki okullardan eğitim sürecinde mezun olunarak elde edilen 'Mesleki Unvan'dır. Tekniker ve teknisyenleri esnaf odaları yapılanmasında yer almaya zorlamak, mesleki ve teknik eğitimin ruhuna aykırı bir düşünceyi ortaya koymaktadır. Biz teknikerler olarak, Tekniker Odaları ve Birliği'nin kurulmasını istiyoruz.'

(RC-SO) - EDİRNE

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title