TBMM Genel Kurulu'nda Gerginlik

TBMM Genel Kurulu'nda Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda, Geçici Köy Korucularının Sosyal Haklarında İyileştirme Öngören ve Maaşlarını 390 YTL'den 540 YTL'ye Çıkaran Yasa Teklifinin Görüşmelerinde Gerginlik Yaşandı.

TBMM Genel Kurulu'nda Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda, geçici köy korucularının sosyal haklarında iyileştirme öngören ve maaşlarını 390 YTL'den 540 YTL'ye çıkaran yasa teklifinin görüşmelerinde gerginlik yaşandı.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Ankara'da 6 kişinin öldüğü, Şırnak'ta da askerlerin hayatını kaybettiği terör saldırıları yaşandığını anımsattı.

Ersin'in, ''Bu kadar insanımız şehit oldu. Bu insanlar, kedi yavrusu değil, ana kuzusu, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı'' sözlerine, AK Parti'liler tepki gösterince tartışma çıktı.

AK Parti'liler, Ersin'in, ''Burada bu kadar fuzuli işler yapıldı, ancak terör konusu ele alınmadı'' sözlerine, ''Meclis'te fuzuli işler olmaz'' diyerek tepki gösterdi.

Ahmet Ersin de AK Parti'lilere tepkisini, ''Maliye Bakanı hakkında çıkartılan af yasası, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında çıkartılan af yasası çok mu gerekliydi?'' diyerek dile getirdi.

Ersin'in, ''Terör oluyor, hemen Irak'a kestane kebap, acele kabilinden nota veriliyor, ama hiç bir işe yaramıyor. Barzani bile fırçalıyor sizi'' sözleri, Genel Kurulda hareketliliğe neden oldu.

AK Parti'liler, ''Fırçalıyor ne demek?'' derken, bazı AK Parti'li milletvekilleri, ''kimsin sen?'', ''terbiyesiz'' diye bağırdı.

Ersin de AK Parti'li milletvekillerine karşılık vererek, ''Terbiyesiz diyen ayağa kalksın'' dedi.

Yaşanan tartışma sırasında AK Parti Kocaeli Milletvekili Eyüp Ayar, ''gel buraya'' diye bağırınca, ayakta bulunan CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, iktidar sıralarına doğru yürüdü. Aslanoğlu'nu araya giren milletvekilleri durdurdu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da kürsüde bulunan CHP'li Ersin'in yanına gidip tepkisini dile getirince, milletvekilleri Ersin'i kürsüden CHP sıralarına götürdü.

Diğer milletvekilleri de ayağa kalkarak, birbirlerinin üzerine yürüyünce Başkanvekili Sadık Yakut, birleşime ara verdi.

AK Parti'liler, verilen arada, ''tahrik etmeye gerek yok'' diyerek Ersin'e tepkilerini dile getirdi.

Aradan sonra kürsüye tekrar çıkan Ahmet Ersin, konuşmasında, Ankara'nın göbeğindeki saldırıda 6 kişinin öldüğünü, Şırnak'ta da askerlerin şehit olduğunu söylediğini kaydetti.

''Şehit olanlar kedi yavrusu değil, ana kuzusu... Kedi yavrusu öldüğünde bile üzülürüz. Gereksiz çalışmalar yapan Meclis, terör konusuna duyarsız kalamaz'' dediğini belirten Ersin, AK Parti'lilerin bu sözlerine tepki göstermesine bir anlam veremediğini söyledi.

Daha sonra birleşime bir saat ara verildi.