TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Bozkır: "Ermenistan Gündemimizde Olmayacak"

TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Bozkır: "Ermenistan Gündemimizde Olmayacak"

19.09.2018 16:57 | Son Güncelleme: 19.09.2018 16:57
TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Bozkır:

Azerbaycan’a resmi temaslara giden TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, “Ermenistan protokolleri benim başkan olduğum dönemde Dışişleri Komisyonu’nun gündeminde olmayacaktır” dedi.

Azerbaycan'a resmi temaslara giden TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, "Ermenistan protokolleri benim başkan olduğum dönemde Dışişleri Komisyonu'nun gündeminde olmayacaktır" dedi.

Volkan Bozkır başkanlığındaki heyet Bakü ziyareti kapsamında Türkiye Bakü Büyükelçiliği'nde iş adamlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Dışişleri Komisyonu olarak ilk ziyareti Azerbaycan'a gerçekleştirdiklerini vurgulayan Volkan Bozkır, "Bu iki ülke arasında dostluğun, kardeşliğin pekiştirilmesi için atılmış çok önemli bir adımdır. Ziyaretimiz vesilesiyle Sayın Meclis Başkan Vekili ile görüştük, Dışişleri Bakanı Vekili ile görüştük. Türkiye-Azerbaycan Dostluk Gurubu Başkan ve üyeleri ile çok verimli bir toplantı yaptık. Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Samet Seyidov ve çok değerli üyeleri ile bütün konuları görüştüğümüz, detaylı bir toplantı yaptık. Önemli gelişmeler olduğu bölgemizdeki son durumu değerlendirme fırsatı oldu. Gerek Suriye'de, gerek İdlib konusunda atılan adımları, görüşlerimizi paylaştık" dedi.

Ermenistan gündem dışı kalacak

Görüşmelerde Dağlık Karabağ konusunun önemli bir yer aldığını belirten Bozkır, "Azerbaycan'ın öncelikli ve birinci konusuysa, Türkiye'nin de Azerbaycan'a bu kadar önem veren dost, kardeş gören Türkiye bakımından da Dağlık Karabağ konusu bizim de öncelikli bir konumuzdur. Sayın Cumhurbaşkanımızın buradaki ziyareti vesilesiyle ifade ettiği, Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden biz Ermenistan sınırımızı açmayız sözü burada son derece önemli bir yer bulmuştur. Ermenistan protokolleri benim başkan olduğum dönemde Dışişleri Komisyonu'nun gündeminde olmayacaktır ve bu hiçbir şekilde geçmeyecektir. Üçlü düzeyde birkaç yıldır toplantılar düzenliyoruz. En son Ankara'da bizim misafirimiz oldu. Bu sene bitmeden bunu Bakü'de tekrar yapacağız. Bunu genişletmek kararı aldık. Yani Azerbaycan-Türkiye-İran, Azerbaycan-Türkiye-Pakistan, Azerbaycan-Türkiye-Gürcistan ve Ukrayna şeklinde bu platformu genişletmeyi kararlaştırdık. İnşallah önümüzdeki günlerde işleme koyacağız" diye konuştu. - BAKÜ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Bozkır: "Ermenistan Gündemimizde Olmayacak" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:44:18. #1.14#
title