Tayvan Büyükelçisi Kuo Hsing Liu Kırşehir'de

Tayvan Büyükelçisi Kuo Hsing Liu Kırşehir'de

Tayvan'ın Ankara Büyükelçisi Kuo Hsing Liu, Bir Dizi Gezi ve Ziyarette Bulunmak Üzere Kırşehir'e Geldi.

Tayvan Büyükelçisi Kuo Hsing Liu Kırşehir'de

Tayvan'ın Ankara Büyükelçisi Kuo Hsing Liu, bir dizi gezi ve ziyarette bulunmak üzere Kırşehir'e geldi.

Kırşehir ziyaretinde ilk olarak Vali M. Lütfullah Bilgin'i makamında ziyaret eden Tayvan Büyükelçisi Kuo Hsing Liu'ya Büyükelçilik Ekonomi Bölümü Sorumlusu Chii Min Huang ile Elçilik Uzmanı Han Ching Fan ve Türk-Tayvan Ticaret Konseyi Başkanı İbsahim Güder eşlik etti. Ziyarette konuşan Büyükelçi Liu, Tayvanlılar'ın ve Türkler'in misafirperverlikte birbirine benzediğini belirterek, "Tayvanlılar ile Türkler arasında ortak bir nokta var. İki ülke insanı da çok dostça ve arkadaşça. Kırşehir'e de dostça

geldik. Bizi Kırşehir'e davet eden Vali Bilgin'e teşekkür ediyorum" dedi. Dünyanın bilgisayar üretim devi Tayvan'ın büyükelçisini Kırşehir'de görmekten dolayı mutlu olduklarını kaydeden Vali Bilgin de, "Dünyaya dizüstü bilgisayar ihracatı yapan ve ekonomide büyük ağırlığı olan Tayvan'ın temsilcisini Kırşehir'de görmekten mutluyuz. Karşılıklı konuşarak ortak muhakkak ki bir şeyler yapabileceğimiz kanaatindeyim. Bunun yolu da bir araya gelmekle olur. Türkiye ve Tayvan insanı birbirine çok benziyor. İki ülke

insanı da misafirperverliği ile ön plana çıkıyor. Tayvan Büyükelçisi'ni Kırşehir'de görmekten dolayı son derece mutluyuz" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Vali Bilgin tarafından Tayvan Büyükelçisi Liu'ya ve beraberindeki heyete Kırşehir'in tarihi ve turistik mekanları anlatan kitap ve broşürler hediye edildi. Büyükelçi Liu tarafından da Vali Bilgin'e DVD ile ferman şeklinde ve içerisinde Tayvan'da yer alan dünyanın en yüksek binasının resminin bulunduğu kalem hediye edildi. Hediyeleşme töreni sırasında Vali Bilgin'in Büyükelçi Liu'ya 'İnşallah' sözünü söyletmesi, renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Vali Bilgin'i ziyaretinin ardından Büyükelçi Liu, sırasıyla Belediye Başkanı Halim Çakır'ı ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Çopuroğlu'nu ziyaret etti. Liu, ziyaretlerin tamamlanmasının ardından Kırşehir'den ayrıldı.

(ÜD-KÖ-OK-Y)

Kaynak: İHA