Taliban kadın ve erkek öğrencileri perdeyle değil tamamen ayıracak! Farklı sınıflarda ders görecekler - Haberler
Haberi Paylaş

Taliban kadın ve erkek öğrencileri perdeyle değil tamamen ayıracak! Farklı sınıflarda ders görecekler

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü tamamen ele geçirmesi sonrasında üniversitelerde kadın ve erkek öğrencilerin aynı sınıfta aralarına perde çekilerek aldıkları eğitim görüntüleri de tarih oluyor. Taliban'ın açıkladığı hükümette yer alan Yüksek Öğretim Bakanı Abdul Baqi Haqqani kadınların eğitim görmelerine izin verileceğini ama bunun erkeklerle yan yana olmayacağını ve farklı sınıflarda eğitim alacaklarını söyledi. Kızlar ve erkekler için İslam'a uygun yeni bir kıyafet tarzı oluşturulacak.

ABD'nin 20 yıl sonra Afganistan'dan çekilmesinin ardından ülkede kontrolü ele alan Taliban kız öğrenciler için yeni kurallar açıkladı. Yüksek Öğretim Bakanı Abdul Baqi Haqqani, kadınların eğitim görmelerine izin verileceğini ama bunun erkeklerle yan yana olmayacağını söyledi. Kızlar ve erkekler için İslam'a uygun yeni bir kıyafet tarzı oluşturulacak.

Kadınların Taliban'ın 1996-2001 yıllarındaki iktidarında okul ve üniversitelere gitmelerine izin verilmemişti. Taliban ülkede iktidarı ele geçirmeden önce kadın ve erkekler yan yana eğitim alabiliyorlardı.

Eğitim uzmanları kuralların kadınları eğitimden yoksun bırakacağını belirtiyor çünkü Afganistan'daki üniversitelerde farklı sınıflarda eğitim olması için gerekli kaynak yok.

Haqqani ise yeteri kadar kadın öğretmenin olduğunu, sorun çıkması durumunda bir alternatif bulunacağını açıkladı. Haqqani, perde arkasından erkek bir öğretmenin ders verebileceğini ya da teknolojiden yararlanabileceklerini söyledi.

Taliban kadın ve erkek öğrencileri perdeyle değil tamamen ayıracak! Farklı sınıflarda ders görecekler
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (9)
Mikail Lale:Maşaallah, islamda istenilen, görülmesi gereken bir uygulama. Kadın erkek ayrı olacak, herkes farklı yerlerde eğitim görecek, birbirini görmeyecek. Kadından erkeğe, erkekden kadına dost arkadaş olmaz.
AynenDevam:Suna bak ya millet Mars’a gitti, adamlar kadinlardan korkar durumda. Nasil geri kafalilar, hicbir halt olmaz zaten bunlardan..
Kevser Aytekin:İslamiyet gelmeden önce kiz çocuklarını bırakın okutmayi diri diri toprağa gomuyorlarmis babalari asil tuhaf olan ne biliyormusunuz muslumanim deyipte muslumanliktan bi haber olanlar size tavsiyem dinimizi iyice ogrenin
500