Talasemi Haberleri

Talasemi haber, Talasemi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Talasemi - 06.05.2021
Türk Kızılay, Türk Hematoloji Derneği ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneğinden "kan bağışı" çağrısı
Türk Kızılay, Türk Hematoloji Derneği, Türk Pediatrik Hematoloji Derneği ve Nobel İlaç iş birliğiyle 8 Mayıs Talasemi Günü odağında, "1 kişi kan verir, 1000'lerce kişiye umut olur" sloganıyla "1kişi1000kişi" projesi başlatıldı.
Talasemi - 27.01.2021
Son dakika haberi: TİKA Pakistan'da, çocuklarda damak ve dudak yarığı tedavisi için modern ameliyathane kurdu
TİKA, Karaçi'de bir hastanede yılda 6 bin hastaya ücretsiz hizmet sunan bir ultrason merkezi açmıştı. Talasemi hastaları için Pakistan'daki ilk yüksek bağımlılık ünitesi de yine TİKA tarafından hizmete sunulmuştu.
Talasemi - 28.12.2020
Osmancık'ta kan bağış kampanyası
Salgın ve kış koşullarından dolayı kan bağışında azalma yaşandığına dikkati çeken Sivritepe, "Koronavirüs dışındaki hastalıklar, kazalar, belirlenmiş ameliyatlar nedeniyle kan ihtiyacı sürüyor. Sürekli kan alması gereken talasemi, lösemi hastaları gibi insanlar var.
Talasemi - 16.12.2020
TEİS'ten Kovid-19 sürecinde vitaminlerin bilinçsiz kullanılmaması uyarısı
Bilinçsiz vitamin kullanımında oluşabilecek sağlık sorunları C ve D vitaminlerinin bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek sağlık sorunlarına da değinen Saydan, şunları kaydetti: "C vitamini suda eriyen vitamindir, fazlası böbreklerden idrarla dışarı atılır. Eğer uzun süreli ve yüksek dozda kullanılırsa böbrek taşı oluşabilir. C vitamininin bilinçsiz kullanımı Akdeniz anemisi (talasemi) olan kişilerde demir birikimine bağlı kalp yetmezliği ve demir zehirlenmesine, organ nakli hastalarında kullanılan ilaçların etkisini azaltarak organ reddine, kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltarak inme ve felce yol açabiliyor.
Talasemi - 07.12.2020
Kemoterapi alan hastalar Kovid-19'dan daha çok etkileniyor
Aşıya kadar dikkat edilmesi gerekenler Prof. Dr. Ali Uğur Ural, Kovid-19'a karşı etkili aşı bulunana kadar hematolojik kanser hastaları açısından en uygun yaklaşımları şöyle sıraladı: "Ateş yüksekliği, solunum sıkıntısı, öksürük gibi Kovid-19 belirtilerinin gözlenmesi, belirti vermeyen taşıyıcıların belirlenmesi, hasta bazında değerlendirilerek etkili ama morbiditeyi artırmayan kemoterapi uygulanması, kemoterapi kür aralarının mümkünse açılması, nötropeni riskinin azaltılması için kemoterapilerle birlikte büyüme faktörü desteği sağlanması, sadece acil ve hayatı tehdit eden durum varlığında kök hücre naklinin uygulanması, kök hücre nakli yapılamayan vakaların kemoterapi ile takip edilmesi, kök hücre vericilerinden kök hücrelerin erken olarak toplanarak saklanması, elektif işlemlerin mümkünse ertelenmesi, daha az immün baskılayıcı ilaç kullanılması, kan ve trombosit transfüzyon eşiklerinin düşürülmesi, yatırılarak tedaviye başlanacak hastalardan mutlaka Kovid-19 PCR gönderilmesi." Kemik iliği nakli Bayındır Söğütözü Hastanesi Hematoloji ve Kemik İliği Transplantasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ural, hematolojik kanserlerde ve aplastik anemi, talasemi majör gibi hastalıklarda kullanılan kemik iliği nakline ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.
Talasemi - 09.10.2020
Beslenme yetersizlikleri kan hastalıklarına neden olabiliyor
Dolaşım sisteminde yer alan hücrelerin sayısını ve yerine getirdikleri fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyen her türlü durumun kan hastalıkları içerisinde değerlendirilebileceğini aktaran Özdolap, şunları kaydetti: "Örnek olarak eritrosit olarak isimlendirilen kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalmasına ve dolayısıyla kanda taşınan oksijen miktarında azalma ile sonuçlanan durumlar anemi (kansızlık) olarak bilinen kan hastalığına neden olur. Hücrelerin sayısının azalmasına neden olabilecek durumların başında beslenme yetersizlikleri gelir. Bu hücrelerin kemik iliğinde üretilmesi için gerekli olan folik asit ve B12 gibi vitaminlerin eksiklikleri halinde anemi tablosu meydana gelebilir. Eritrositlerin içerisinde yer alan hemoglobin adlı demir içeren protein yapısı akciğer, kalp ve dokular arasında oksijenin taşınmasında görev alır. Dolayısıyla beslenme ile vücuda yeterince demir alınamaması halinde hemoglobin üretilemez ve kansızlık meydana gelir. Hemoglobin ile ilgili bir diğer kan hastalığı olan talasemide ise sorunun kaynağını anormal yapıda üretilen hemoglobin molekülü oluşturur.
Talasemi - 30.09.2020
Grip ve zatürre aşıları için doktorunuza danışın
Grip aşısı kimlere yapılmalı? Prof. Dr. Füsun Eroğlu, grip aşısı yaptırması gereken kişileri şöyle sıraladı: 65 yaş ve üzeri olanlar, Astım, KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olanlar, Kalp, yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkları olanlar, Diyabet (Tip 1 ve 2) gibi kronik metabolik hastalıklar yaşayanlar, Kronik böbrek hastaları, Anemi, talasemi gibi bazı kan hastalıkları bulunanlar, Organ nakli ve benzeri durumlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış ve bu amaçla ilaç kullanan hastalar.
Talasemi - 21.09.2020
TİKA'dan Pakistan'da ücretsiz talasemi tedavisi sunan Vakfa ilaç ve tıbbi malzeme desteği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan'da ücretsiz talasemi tedavisi hizmetleri sunan Frontier Vakfına ilaç ve tıbbi malzeme desteğinde bulundu.
Talasemi - 26.08.2020
Abdi İbrahim talasemi hastalarını pandemide yalnız bırakmadı
Abdi İbrahim, Kovid-19 pandemisi döneminde tedavilerinde kesinti yaşayabilen talasemi hastası çocukları ve ailelerini hekimlerle online platformda buluşturdu.
Talasemi - 18.07.2020
Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı
Oğlunun talasemi hastası olduğunu, sürekli gözetim altında olması gerektiğini ifade eden Ay, oğlunun sabah 'İşe gidiyorum' diye evden çıktığını ve bir daha ondan haber alamadığını söyledi.
Talasemi - 02.07.2020
Sarayönü'nde kan bağışı seferberliği
Sarayönü ilçesinde Türk Kızılay Temsilciliği tarafından kan bağışı seferberliği düzenlendi. İlçe merkezinde, kan alım tırında yürütülen kan bağışı kampanyasına vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Türk Kızılay Sarayönü Temsilcisi Halil İbrahim Turan, iki günde 187 ünite kan toplandığını söyledi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı azalan stokların yeniden dolması için azami çaba gösterdiklerini kaydeden Turan, "Bir ünite kan üç can kurtarabilir. Kan, yapay olarak üretilemeyen ve kaynağı sadece insan olan bir sıvıdır. Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerine ihtiyacı olan Hemofili'li ve Talasemi'li hastalarımız, ameliyat olacak insanlarımız veya trafik kazalarında yaralanan vatandaşlarımızın gönüllü bağışçılara ihtiyacı var.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Talasemi Haberleri | Talasemi Haber - Haberler - Talasemi haberleri, son dakika talasemi haber ve gelişmeleri burada. ANTALYA ALANYA'DA YERLEŞİK YABANCILAR TÜRKİYE'DE SAĞLIK HİZMETLERİ HIZLI.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.6.2021 09:36:34. #1.15#

title