Suriye'ye Yardım Tırları İzmir'den Yola Çıktı - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye'ye Yardım Tırları İzmir'den Yola Çıktı

Suriye'ye Yardım Tırları İzmir'den Yola Çıktı

İHH İZYAD ve Konak Müftülüğü'nün kampanyası kapsamında toplanan yardımlar 3 tır ile Suriye'ye gönderildi.

İHH - İzmir Yardımlaşma Derneği (İZYAD) ve Konak Müftülüğü'nün kampanyası kapsamında toplanan yardımlar 3 tır ile Suriye'ye gönderildi.

Yardım tırları Suriye'ye hareket etmeden önce Gaziemir Gülhane Camisi yanında uğurlama töreni düzenlendi.

Burada konuşan İHH-İZYAD Başkanı Rasim Çağlar, 2014 yılında Konak Müftülüğü'nün kampanyasıyla hazırlanan 3 tırla birlikte 2014 yılında İzmir'den Suriye'ye 15'ncu tırı gönderdiklerini ifade etti.

Çağlar, Konak Müftülüğü işbirliğinde 15 tırı İzmir'den uğurlamanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, "Bu kampanyada bizlere destek olan ve katkı sağlayan tüm kardeşlerimiz, Suriyedeki kardeşlerimizin zerre kadar dahi sıkıntılarını giderirse, Allah da onların sıkıntı ve dertlerini gidersin. Suriye'deki kardeşlerimizin bir an önce bu sıkıntılardan, bu dertlerden kurtularak özgür hür ve mutlu olmalarını arzuluyoruz. İnşallah o günlerde yakındır" dedi.

Konak Müftüsü Zeki Aksoy da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kutlu Doğum Haftası'nı "Din ve Samimiyet" teması ile kutladığını, müftülük olarak buna uygun proje hazırlamak istediklerini ve Suriye'ye yardım tırı gönderme projesini hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Her bir tırda 25 ton gıda maddesi yer aldığını kaydeden Aksoy, şöyle konuştu:

"Bu tırların içinde un, makarna, pirinç, un, bulgur yağ gibi gıda maddelerinin yanısara çocuk bezi, giyim malzemeleri de var. Sloganımızda 'Suriye'de insanlık ölmesin' oldu. Hakikaten Suriye'de insanlığın öldüğünü görüyoruz. Bir müslüman olarak, oradaki savaş mağduru insanlara yardım elimizi uzatmak istedik. Desteği olan tüm sanayici ve işadamlarına, müftülük personeline teşekkür ediyorum. Bir tır planlamıştık ama 3 tır oldu. Bu sayının İzmir gibi bir ilde daha da artması gerekiyor."

Aksoy, yardım tırlarının öncelikle Reyhanlı'da İHH'ya ait depoya ulaşacağını, oradan ihtiyaç nisbetinde Suriye'ye geçirileceği bilgisini verdi.

Uğurlama törenine katılan Muğla Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özel ise nerede bir zalim varsa, zalimin karşısında, mazlumun yanında olmanın Kur'an-ı Kerim'in ve Hz. Muhammed'in emirleri arasında olduğunu, bu emri Türkiye'deki bazı derneklerin ve vakıfların bütün müslümanlar adına yerine getirdiğini belirtti.

"Suriye halkının yanındayız"

İzmir İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu da konuşmasında Suriyelilerin bugün korkuyla, açlıkla, canlarıyla, mallarıyla sınanmakta olduklarını, Türkiye'nin devletiyle, milletiyle Suriyeli kardeşlerinin yanında yer aldığını ifade etti.

Muslu, "İzmir'den yolcu edeceğimiz bu tırlar, Suriyeli kardeşlerimize bir destek niteliğindedir. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' buyuruyor Peygamber efendimiz. Bu çerçevede imkanlarımız ölçüsünde dünyanın neresinde olursa olsun bütün müslüman kardeşlerimize yardımcı olmak, madddi-manevi yanlarında olmak bizim borcumuzdur, yükümlülüğümüzdür. Bu gerçekten örnek bir davranış. Bunun devam etmesini diliyorum. Bu organizasyona katkı veren herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yapılan duanın ardından yardım tırları uğurlandı. - İzmir

AA - Son Dakika Haberleri

Zeki Aksoy, Suriye, Konak, İzmir, Politika, Güncel, Haber

title