Sultan 2. Abdülhamid Han, Bozüyük'te Düzenlenen Panel ile Anıldı
Haberler » Güncel » Sultan 2. Abdülhamid Han, Bozüyük'te Düzenlenen Panel ile Anıldı - Haber

Sultan 2. Abdülhamid Han, Bozüyük'te Düzenlenen Panel ile Anıldı

Bozüyük’te Sultan 2. Abdülhamid Han’ın hayatı düzenlenen panel programında anlatılarak anıldı.

Sultan 2. Abdülhamid Han, Bozüyük'te Düzenlenen Panel ile Anıldı

'te Sultan 2. Abdülhamid Han'ın hayatı düzenlenen panel programında anlatılarak anıldı.


Sultan 2. Abdülhamid Han Bozüyük Belediyesi tarafından vefatının 100. sene-i devriyesi nedeni ile düzenlenen panel programında anıldı. Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panel programına Bozüyük Belediye Başkanı , İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Süleyman Can, Milli Eğitim Müdürü Servet Çetinkaya, Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim Tuna, Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Yoğun ilgi gören programa konuşmacı olarak Sultan 2. 'ın torunu katılarak Bozüyüklülere dedesini anlattı. Sürgün, Hanedan ve Abdülhamid Han konu başlıkları altında yapılan panelde Orhan Osmanoğlu, dedelerinin yaşadığı sürgün hayatındaki zorlukları anlatarak hanedan hakkında bilgi verdi. Orhan Osmanoğlu konuşmasında bu gün Sultan 2. Abdülhamid Han'ı anmanın önemine değinerek "Biz 15 sene önce Sultan Abdülhamid'i anmak, değil sözünü bile ağzımıza alamıyorduk. Sultan Abdülhamid kitabı, Sultan Abdülhamid dizisi, Sultan Abdülhamid i anlatmak diye bir şey kesinlikle yoktu. Allah'a bin şükür olsun. Biz Sultan Abdülhamid gibi büyük bir ecdadımızı artık bugün hem ölüm yıl dönümünde anıyoruz, hem doğum gününde anıyoruz. Adına camiler, dernekler açılıyor, okullar açılıyor, hatta burada yakında bir parkımız olacak Sultan Abdülhamid Han Parkı. Sayın başkanımızdan Allah razı olsun. Bu çok büyük bir şey, gerçekten. Ben 74'ten beri Türkiye'deyim 80 darbesini de gördüm. 90'ları da gördük. 2000'li yıllara kadar kimin torunu olduğumuzu bilmiyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımız bu davaya sahip çıktı. Tarihine sahip çıktı. Allah ondan razı olsun" dedi.


Ardından Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Bozüyük'te yaptırdığı eserlere de değinen Orhan Osmanoğlu "Kovalıca Köyü'ndeki Sultan Abdülhamid Han Camii'ni ziyaret edin, o camiyi yalnız bırakmayın. Fırsat buldukça Cuma namazlarınızı orada kılın. Başkanım sizler için araç kaldıracak. Burada Sultan Abdülhamid'in yaptırdığı istasyon var, güzel bir istasyon. Arada bir orayı da ziyaret edin, gezin. Burada bir de güzel bir müze var. Onu her tanıdığınızla paylaşın ki insanlar şehir dışından gelip ziyaret etsinler, görsünler. Burada müze olduğunu bilsinler. Bozüyük demek Bilecik demektir, Bozüyük demek Söğüt demektir, burası Osmanlı toprağı, Osmanlı'nın ilk temelinin atıldığı yer. Ata memleketim, benim size sahip çıkmam lazım. Bu ülke, burası, düşünebiliyor musunuz? Çınar ağacı buradan çıkmıştır. Hepimiz buraya sahip çıkalım. Tanıtalım, tanıtmamız lazım" dedi.


İzleyenlerin merak ettikleri soruları sorduğu, soru cevap şeklinde devam eden programın sonunda Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Orhan Osmanoğlu'na vermiş olduğu değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederek üzerinde Metristepe Anıtı bulunan bir tablo hediye etti. - BİLECİK

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler