Haberler

Kabir Azabı Gibi Savunma Süresi

3 Temmuz'da başlayan futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmanın yankıları devam ediyor.

3 Temmuz'da başlayan futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmanın yankıları devam ediyor. Bir yandan savcılık yaklaşık 30 bin sayfalık iddianameyi tamamladı. Diğer yandan da Türkiye Futbol Federasyonu hukuk ve disiplin kurulları şike ve teşvik iddialarında adı geçen kulüp ve isimlere cezalarını vermeye çalışıyor.

Soruşturmanın savcılık aşaması tamamlandı ve 14 Şubat'ta ilk duruşma yapılacak. Bu duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıklar hakim önüne çıkarak kendilerine ait iddiaları dinleyecek ve savunmalarını yapacaklar.

Ancak Futbol Disiplin Kurulu'nun yani bir anlamda Türkiye Futbol Federasyonu'nun vereceği cezaların ne zaman belli olacağı hala net değil. Ocak ayının son günlerinde disiplin kurulu soruşturmada adı geçen isimlere 30 bin sayfalık iddianameleri gönderdi. 20 gün süre içinde savunmalarını talep etti. Fakat bu süre savunmalarını yapacak isimlere yeterli gelmediği için ek süre başvurusunda bulunuldu. 10 günlük ek sürenin de 30 bin sayfalık iddianameyi okuyup savunma yapmaya yetmeyeceği belirtildi.

Beşiktaş Kulübü'nden soruşturmada adı geçen isimlerin avukatları disiplinin kurulun yapmış olduğu bu uygulamadan oldukça rahatsız olduklarını dile getirdiler.

Avukatların müvekkilleri adına yaşadığı en büyük sıkıntı savunma için verilen sürenin yetersiz oluşu. Ayrıca 30 bin sayfalık iddianamede hangi ismin, hangi bölümde suçlandığı disiplin kurulu tarafından belirtilmemiş. Yani disiplin kurulu savunma istediği isimlere iddianamenin tamamı olan 30 bin sayfayı yollamış ve savunmasını yapacak isimlerin tam olarak hangi bölümlerde adı geçtiği belirtilmeden savunmaları istenmiş. Öte yandan savunmalarını yapacak isimlere ne ile suçlandıkları belirtilmeden, yani şike ve teşvik suçlarından hangisi ile sorumlu tutuldukları belirtilmeden genel bir bakış açısı ile savunma beklentisi içine girildiği öğrenildi.

Savunması istenen Beşiktaş Futbol Takımları Genel Koordinatörü Tayfur Havutçu'nun avukatı Nail Gönenli yaşadıkları diğer bir sıkıntının altını çiziyor. Gönenli Havutçu'nun iddia edildiği üzere teşvik amaçlı olarak İstanbul Büyük Şehir Belediyespor-Beşiktaş Türkiye Kupası final maçı öncesi İbrahim Akın ve İskender Alın isimlerine yapılan transfer teklifleri sonrası karşılaşmada yaşananların göz ardı edildiğini ifade etti. Avukat Gönenli o maçın hakem ve gözlemci raporlarında her iki oyuncu hakkında olağan dışı bir durumun tespit edilmeğini, raporlarda bu iki oyuncu ile ilgili olumsuz hiçbir ifadenin yer almadığını kaydetti. Ayrıca bu oyuncuların transferi konusunda Tayfur Havutçu'nun futbolcuların menajeri olan Yusuf Turanlı ile 6-7 Nisan tarihlerinde ilk teması kurduğunu, bu tarihlerde kupada final maçının kimler arasında oynanacağının netleşmediğini vurguladı.

"ETİK KURULUNUN RAPORU GÖZ ARDI EDİLMEMELİ"

Avukat Gönenli 15 Ağustos'ta hazırlanan Etik Kurulu raporunun tam olarak kendilerine verilmediğini de belirti. 400 sayfaya yakın raporun sadece 296-309 numaralı kısımlarındaki 13 sayfalık bölüme ulaştıklarını kaydeden Gönenli, iddianamenin tamamına ulaşırken, kurul raporunun çok az bir kısmına ulaşmalarının kendileri için yetersiz olduğunu kaydetti. Etik Kurulu raporunun 13 sayfalık kısmında da Havutçu'nun yapmış olduğu transfer görüşmelerinin 6-7 Nisan tarihlerinde başladığının belirtildiği, bu tarihlerde final maçının kimler arasında oynanacağının netleşmemiş olmasının raporda yazdığının altını çizdi.

"SAHA İÇİNDE ŞİKE VAR MI YOK MU TEKNİK DİREKTÖRLERİ AVCI'YA SORULABİLİR"

Avukat Gönenli son olarak dönemin İstanbul Büyük Şehir Belediyespor teknik direktörü, şu anda ise A Milli Takım teknik direktörü olan Abdullah Avcı'nın bugüne kadar görüşüne başvurulmamasının sıkıntı yarattığını söyledi. Avcı'nın o karşılaşmada 85 ve 105 dakika görev verdiği iki futbolcusu İbrahim ile İskender'in maç içerisindeki davranışlarını veya performanslarını en iyi süzecek isim olduğunu, kendisinin bilgisine başvurulmasının çok aydınlatıcı bilgilerin ortaya çıkması için önemli olduğunu belirtti. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor

Tayfur Havutçu İstanbul Spor Haberler

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran 'şeriat' sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran "şeriat" sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Dışişleri Bakanı Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var

Dışişleri Bakanı Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var

Bakmadan Geçme

Soma nerede? Soma hangi ile, nereye bağlı? SOMA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Soma'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? #128680 MANİSA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Manisa'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? İZMİR'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı İzmir'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? 3. Dünya savaşı mı çıkıyor, Hakan Fidan ne dedi? Fenerbahçe hangi takımlarla hazırlık maçı yapacak 2024-25? 25 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Petrolul Ploieşti hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? 25 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 24 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 25 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 24 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Tekbir getiren grup, İstanbul'daki Zorlu Center'ı bastı

Tekbir getiren grup, İstanbul'daki Zorlu Center'ı bastı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title