Sözleşmeli öğretmenlik nedir? Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur? - Haberler
Haberi Paylaş

Sözleşmeli öğretmenlik nedir? Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur?

Sözleşmeli öğretmenlik nedir? Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20. Milli Eğitim Şurası Açılış Töreni'nde öğretmenlerle ilgili bir gelişmeyi duyurdu. Erdoğan, "Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz. Sözleşmeli öğretmenler, kadrolularla aynı haklara sahip olacak" dedi. Bunun üzerine internette Sözleşmeli öğretmenlik nedir? Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur? soruları aratılmaya başlandı.

Eğitim fakültelerinden her yıl binlerce öğretmen adayı mezun oluyor. Kimileri mesleğe hemen başlasa da kimileri de mesleğe başlamak için yıllarca ter döküyor. Bu süreçte bazı öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenlik yapıyor. Peki Sözleşmeliöğretmenlik nedir? Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur? detayları sizler için derledik.

Sözleşmeli öğretmenlik nedir? sorusunun cevabını en çok eni mezun olan öğretmenler ve aileleri merak ediyor. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmen kadrolarında çalışan kişiler olarak öne çıkıyor. Sözleşmeli öğretmenlik dönemini başarıyla tamamlayan öğretmenler, adaylıktan bir üst unvana terfi ederek bulundukları yerdeki öğretmen kadrosuna atanıyor.

Sözleşmeli öğretmen alım süreci Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetiliyor. Sözleşmeli öğretmenlik için öncelikle ön başvurunun yapılması gerekiyor. Ön başvurunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nca adaylar sözlü sınava çağrılır. Sözlü sınav sonuçlarını geçen adaylar ihtiyaç olan bölgelere atanır.

Sözleşmeli öğretmenlik için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir ilan açması gerekiyor. Ardından sözleşmeli öğretmenlik adayları, Milli Eğitim Bakanlığı sitesi üzerinden başvurularını yaparak kayıt yaptırıyor. Kayıt yaptıran sözleşmeli öğretmenlik adayları sözlü mülakata çağrılıyor. Mülakat sonrası başarılı olan adayların isimleri ve görev yerleri açıklanıyor.

Haberler.com - Gündem

Sözleşmeli öğretmen, Gündem, Yaşam, Haber

title