Sorgun - Höyükte Define Ararken Zehirlenen Defineciler Son Anda Jandarmayı Aradı
Haberler » Güncel » Haber

Sorgun - Höyükte Define Ararken Zehirlenen Defineciler Son Anda Jandarmayı Aradı

'komutanım Bizi Kurtarın, Ölüyoruz. Daha Önce Bizi Yakaladığınız Yerdeyiz"

Sorgun - Höyükte Define Ararken Zehirlenen Defineciler Son Anda Jandarmayı Aradı

'KOMUTANIM BİZİ KURTARIN, ÖLÜYORUZ. DAHA ÖNCE BİZİ YAKALADIĞINIZ YERDEYİZ"

YOZGAT'ın Sorgun İlçesine bağlı Bahadın Kasabası, Zeynel Höyüğü?nde define aramak için tünel kazan 3 kişi, biriken metan gazından zehirlendiler. Zehirlenenlerden biri güçlükle tünelin ağzına yaklaşıp, cep telefonu ile jandarmayı arayıp, 'Komutanım bizi kurtarın, ölüyoruz. Daha önce bizi yakaladığınız yerdeyiz" diyebildi.

Olay, dün gece saat 01.00 sıralarında Sorgun'a bağlı Bahadın Kasabası Zeynel höyüğünde meydana geldi. Daha önce de aynı yerde define arayan Satılmış Karahan (38), Mehmet Büyükgöz (41) ve Nimetullah Gündüz (31)

jandarma ekipleri tarafından yakalanıp çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Üç kafadar, bir süre sonra yine aynı höyükte kazı yapmaya devam ettiler.

KOMUTANIM BİZİ KURTARIN ÖLÜYORUZ

Defineciler, Bahadın Kasabası Zeynel höyüğünde yaklaşık 7 metre derinliğinde, 15 metre uzunluğunda tünel kazarak ilerlemeye başladılar. Höyüğe yakın bir bölgeden elektrik hattı çekerek, belirli saatlerde kazıyı sürdüren 3 arkadaş, metrelerce ilerlediler. Dün gece de aynı bölgeye gelen defineci 3 kişi, saat 01.00 sıralarında kazı yaptıkları sırada içeride biriken metan gazından zehirlendiler. Durumu fark eden Mehmet Büyükgöz (41) ve Nimetullah Gündüz (31) tünelden çıkmak istedi. Ancak Satılmış Karahan (38) içeride baygınlık geçirerek dili boğazına kaçtı. Kuyunun ağzına kadar güçlükle gelebilen Nimetullah Gündüz (31) cep telefonuyla Sorgun Jandarma Karakolu nöbetçi komutanı arayıp, ôKomutanım bizi kurtarın, ölüyoruz. Daha önce bizi yakaladığınız yerdeyiz" diyebildi.

DİLİ BOĞAZINA GİTTİ

İhbar üzerine olay yerine ambulans, kepçe ve Sivil Savunma ekipleri intikal etti. Tünel içerisinde kalan 38 yaşındaki Satılmış Karahan'ı Bahadın Belediyesinde çalışan amsulans şoförü 41 yaşındaki Arslan Özcan çıkardı. Özcan olayı şöyle anlattı.

ôEvde oturduğum sırada Karakoldan komutan aradı. 'ambulansı al gel, zehirlenme var' dedi. Ben de ambulansı alarak olay yerine geldim. 3 kişiden 2'sinin çıkarıldığını, bir kişinin ise halen içeride olduğunu söylediler. Tünelden çıkarmak için kimse talip olmayınca ben girdim. Gaz maskesiyle tünele girdiğimde müthiş bir gaz kokusu vardı. İçerideki arkadaş baygın bir vaziyette ve dili boğazına gitmişti. Dilini düzelterek nefes almasını sağladım. Daha sonra ipe bağlayarak dışardaki arkadaşların yardımıyla tünelden çıkardık" dedi.

Bahadın Belde Belediye Başkanı Dilaver Özcan ise zehirlenen 3 kişinin define aradıkları sırada metan gazından zehirlendiklerini belirtti. Ardından Bahadın Belediyesine ait kepçe tarafından açılan tünel kapatıldı. Tünelden çıkartılan defineciler ise 112 Acil ambulansı ile Sorgun Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalenin ardından durumu ağır olan Satılmış Karahan, ambulansla Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Olayla ilgili soruşturma başaltıldı.