Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Erzincan'da 13 metrelik piramidal enstalasyonunu buz tutturarak performans denemesi yapan profesör, buz kütlesinin üzerine düşmesi sonucu ölümden döndü. Profesörün üzerine düşme anı anbean kameraya yansıdı.

Şimdiye kadar şiddetin her türlüsüne karşı çıkan ve onu eleştiren işler üreten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, bu sefer kadına şiddeti eleştiren bir iş yaptı. Erzincan merkez Barış Manço Parkı'nda kurduğu 13 metrelik piramidal enstalasyonunu buz tutturarak; adeta kadına şiddeti o buzların arasına hapsetti.

BUZUN ÜZERİNE BOYA İLE YAZI YAZIYORDU

Enstalasyonu tamamlayıp buz üzerine "Aile", "Emekçi Kadın", "Anne" ve "Şiddet" kelimelerini boya ile yazdığı bir de performans gerçekleştiren Kavukcu, üç yüzeyin aksine bir yüzeye "şiddet" kelimesini yazarak, toplumda kadının bütün kimlikleri ile şiddete maruz kaldığını ifade etti.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

BUZLARIN YOĞUNLUĞUNU ARTIRMAK İSTEDİ

Piramidal konstrüksiyonun tepesinde gökyüzüne uzanan, neon aydınlatmalar ile yazılmış "kadın" yazısı ise bütün bu acı gerçeklere rağmen, ışıldayan kadınlarımızı ifade etmektedir. İlk performansını 19 şubatta ikinci performansını 23 şubatta gerçekleştiren Kavukcu, bu süre zarfında konstrüksiyon üzerinde oluşan buzların yoğunluğunu artırmak için bir süre daha su ile işlem yaptı.

BUZ KÜTLESİ ÜZERİNE DÜŞTÜ

Kavukcu, ilk yüzeye "anne", ikinci yüzeye "şiddet", üçüncü yüzeye "aile" kavramlarını yazdı. Yerdeki buzlara ise "kadına şiddet" yazıları yazarak performansına devam ediyordu. Bu sırada 14 metrelik kulenin en üst noktasından gelen çatırdayan buz sesleri ile irkilen sanatçı, kendini koruma amaçlı ileriye doğru dönerek hamle yaptığı anda, büyük ve küçük parçalardan oluşan onlarca buz parçasına maruz kaldı. Kavukcu, kendi gövdesi büyüklüğünde bir parça buzun çarpması sonucu 4-5 metre ileriye atıldı ve adeta sürüklendi. Saliseler ile kurtulan Prof. Dr. Kavukcu, kendi gövdesi kadar bir parçanın omuzuna, büyük bir parçanın ayağına ve onlarca küçük parçanın da başına ve vücuduna adeta çarptığı bir an yaşadı.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

TEKRAR ALANA DÖNDÜ

Olayın ardından hastaneye kaldırılan Kavukcu'nun herhangi bir sağlık sorununun olmadığı belirtildi. Tekrar alana dönen sanatçı, riskli olmayan bir bölgede performansını sonlandırdı.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (18)
COLT: profesöre şiddete hayır:)) cani buzcuklar. .
FEDAİ: kadına şiddete buz da dahil oldu .
IRGAT KAMİL: Profesörlügü hangi marketten ve kaca aldigini söylese de tükenmeden biz de alsak. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title