Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

26.01.2021 06:57 | Son Güncelleme: 26.01.2021 09:29
Fransa'da 2 milyona yakın ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

Avrupa'da koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden Fransa'da bir yandan da kuş gribi salgını etkisini sürdürüyor. Ülkede yaklaşık 2 milyon ördek kuş gribi nedeniyle itlaf edildi.

Gıda ve Tarım Bakanı Julien Denormandie, Fransa'nın güneybatısındaki 8 bölgede kuş gribi vakalarının görüldüğünü açıkladı.

"TEK ÇÖZÜM İTLAF"

"390'a yakın çiftlikte kuş gribi vakaları tespit edildi. Buna karşı tek bir çözüm var, önleyici itlafa gitmek, yani virüsün yayılmasını önlemek. Bu nedenle yaklaşık 2 milyon ördeği itlaf ettik." diyen Denormandie, virüsün ördekten ördeğe bulaştığını söyledi. Denormandie, insana bulaşma riski bulunmaması nedeniyle yumurta, tavuk ve ördek tüketiminde bir sakınca bulunmadığının altını çizdi.

KÜMES HAYVANI SATIŞI YASAKLANMIŞTI

Ülkede kasım başında da göçmen kuşların rotaları üzerindeki yerlere kuş gribi taşıması riski bulunduğu için 45 bölgedeki kümes hayvanlarının karantinaya alınması ya da güvenlik ağıyla korunması zorunlu kılınmıştı. Pazarlarda ise canlı kümes hayvanı satışı ile avcıların av kuşlarını kullanması yasaklanmıştı.

MİLYONLARCA DOLAR ZARARA UĞRADILAR

Fransa'nın güneybatısındaki bölgelerde, 2015-2016 ve 2016-2017 kış mevsimlerinde görülen iki kuş gribi salgınında milyonlarca hayvan itlaf edilmişti. Salgınlar, Fransa'nın ihracat gelirlerinde milyonlarca dolar zarara yol açmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alaattin Doğru

Haber Yorumları (2)
REALİST: daha öncede yazdım hayvan itlaflarının ardı arkası kesilmeyecek virüs bahanesi ile dünya adım adım kıtlağa doğru götürülüyor gözlerimiz açılmas ise çocuklarımız ve bizler aç kalacağız bu oyun kurucuları yüzünden bunu not alın ördek ile de sınırlı kalmayacak bu itlaflar
HASAN: hayvana saçma sapan antibiyotik şişirici maddeler yedirirsen hastalık kaçınılmaz hayvanların hiç bir suçu yok suç insanlarda neden bedelini hayvanlar canıyla ödüyor
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title