ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur

ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur

15.01.2021 23:57 | Son Güncelleme: 16.01.2021 00:51
ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur

ABD Adalet Bakanlığı, Florida eyalet meclisi binasına yapılan saldırıda YPG'li bir kişinin gözaltına alındığını duyurduğu açıklamada, YPG için "terör örgütü PKK'nın alt kolu" ifadesini kullanarak iki örgüt arasındaki bağı kabul etti. ABD bu çıkışıyla YPG'ye yaptığı yardımların terör örgütüne gittiğini de itiraf etmiş oldu.

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Florida'nın Tallahassee kentinde yaşayan Daniel Baker isimli kişinin "kaçırma ve yaralama tehdidi içeren eyaletler arası iletişim kurma" suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu.

Baker'ın 10 Ocak Pazar günü Florida eyalet meclis binasına yapılan saldırılara karıştığına işaret edilen açıklamada, bu kişinin diğer kişileri silahlanarak buraya gelmeye teşvik ettiği belirtildi.

YPG İLE PKK ARASINDAKİ BAĞ RESMEN KABUL EDİLDİ

Açıklamada, Baker'ın 2017'de Suriye'de YPG'ye katıldığına işaret edilerek, şüphelinin sosyal medya hasaplarında YPG'de keskin nişancı eğitimi aldığını belirttiği ve çeşitli belgesellerde de görüldüğü kaydedildi.

Bakanlığın söz konusu açıklamasında YPG ile PKK arasındaki bağlantıyı resmi olarak kabul ederek, "YPG, ABD hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan PKK'nın alt koludur." ifadesi kullanıldı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE YAPILAN YARDIMIN İTİRAFI

Öte yandan ABD'nin Suriye'de YPG'ye milyarlarca dolarlık silah ve mühimmat yardımı yapıp sonrasında PKK'nın alt kolu olarak açıklaması terör örgütlerine yaptığı yardımların itirafı niteliğinde olarak yorumlandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Dildar Baykan

Haber Yorumları (11)
NE FARKEDER?: ''BEN GÜÇLÜ İSEM BENİM HER YERDE BORUM ÖTER''. . . . . . . SİYASET ETME MANTIĞI BÖYLE OLANA SÖYLEYECEĞİNİZ KARŞILIK SADECE ŞU OLMALI:''ALACAK BİR CANIM VAR, ALIRSIN. UNUTMA, ELBETTE SANA DA HESAP SORACAK ÇIKACAKTIR. BİLİNEN TARİH BOYUNCA ORTADOĞUYA KİM, HANGİ DEVLET ELİNİ SOKTUYSA GÜNÜ GELDİĞİNDE YOK OLUP, BİTMİŞTİR.
ASLAN: Önemli olan kabul etmesi değil Teröristleri kolluyormu . kollamıyormu
BETERBÖCEK: Beterolsun abd denen ?eytan devletleri. Allahın izniyle sizinde suyunuz ısındı.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title