Dışişleri'nden Türk okullarını kapatan Yunanistan'a kınama: Asimilasyon politikası - Haberler
Haberi Paylaş

Dışişleri'nden Türk okullarını kapatan Yunanistan'a kınama: Asimilasyon politikası

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dışişleri'nden Türk okullarını kapatan Yunanistan'a kınama: Asimilasyon politikası

Yunanistan, Batı Trakya Türk azınlığına ait 12 ilkokulu tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini gerekçe göstererek kapatma kararı aldı. Yunanistan'ın bu kararının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan jet hızıyla kınama geldi. Bakanlık, Yunanistan'ın okulları kapatmak için bahane ürettiğini ve asıl nedenini asimilasyon politikası olduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanlığı'nca " Yunanistan'ın, tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu daha kapatma kararı almasını kınıyoruz" açıklaması yapıldı.

"ASİMİLASYON VE BASKI POLİTİKALARININ EĞİTİM ALANINA YANSIMASI"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın, tasarruf tedbirleri ve öğrenci sayılarının yetersizliğini bahane ederek, Batı Trakya Türk azınlığına ait 12 ilkokulu daha kapatma kararı aldığı belirtildi. Kararın kınandığı belirtilen açıklamada, "Bu son kararla birlikte, Azınlık ilkokullarının yarısından fazlası kapatılarak, sayıları 103'e düşürülmüştür. Böylelikle, Batı Trakya Türk Azınlığına ait ilkokulların 'geçici durdurma' yoluyla kapatılmasına yönelik Yunanistan'ın uyguladığı politikanın sistematik bir hal aldığı tescillenmiştir. Yunanistan'da okullarla ilgili olarak son yapılan yasal düzenlemede, azınlık okullarının birçok maddede kapsam dışında bırakılarak ayrımcılık yapıldığı görülmüştür. Lozan Barış Antlaşması hükümlerini ihlal eden bahse konu kararlar, Batı Trakya'daki soydaşlarımıza yönelik on yıllardır sürdürülen asimilasyon ve baskı politikalarının eğitim alanındaki yansımasının bir başka göstergesidir" denildi.

"OKUL AÇILMA TALEPLERİNİ GÖRMÜYORLAR"

Yunanistan'ın, bir yandan öğrenci azlığı bahanesiyle ilkokul kapatırken diğer yandan ihtiyaç olmasına rağmen yeni azınlık ortaokul/lisesi açılması taleplerini görmezden geldiği ve azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal ettiği belirtilerek, "Yunanistan'ı, son yasal düzenlemelerde de görülen, Azınlık okullarına yönelik uyguladığı ayrımcı politikaya son vermeye davet ediyoruz. Uluslararası toplum, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üyesi bir ülkede insan haklarının sistemli bir biçimde ihlal edilmesine daha fazla seyirci kalmamalıdır. Türkiye, hem ikili temaslarda, hem de uluslararası platformlarda, Azınlığın hak ve hukuk mücadelesini desteklemeye devam edecektir" denildi.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (1)
Yusuf :Bir TÜRK olarak tüm dünyanın halklarını ve dindaşlarına karşı bu kadar fazla anlayışlı olmaktan bıktım. Kurandaki hükümleri ne zaman uygulayacağız ey yetkililer, KISAS İSTİYORUM. KISASS ....
500