Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi

28.11.2020 23:51 | Son Güncelleme: 29.11.2020 07:49

Danimarka'da yeni tip koronavirüs rastlanan bazı kedilerin de itlaf edildiği açıklandı. Danimarka'da koronavirüsün yayılmasını önlemek için itlaf edilen vizonların, gömüldükleri toplu mezarlardan yüzeye doğru çıkması ülkede endişeye yol açmıştı.

Dagbladet Holstebro-Struer gazetesinin haberine göre, Devlet Serum Enstitüsü (SSI), geçtiğimiz günlerde itlafına başlanan vizonların bulunduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Kovid-19 testi yaptı. İki çiftlikteki kedilerin 12'sinde virüse rastladı ve bazı kediler itlaf edildi.

KAÇ KEDİNİN İTLAF EDİLDİĞİNE DAİR BİLGİ VERİLMEDİ

Kedi hakları derneği Kattens Vaern Direktörü Lone Nielsen, kedilerin itlaf edilmesinde Enstitüye yardım ettiklerini doğruladı. Nielsen, kaç kedinin itlaf edildiği konusunda bilgi vermedi.

BAŞBAKAN GÖZYAŞLARINI TUTAMAMIŞTI

Kürkleri için yetiştirilen milyonlarca vizonun itlaf edildiği Danimarka'da Başbakan Mette Frederiksen yaşananlardan ötürü özür diledi. Frederiksen, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

HALKTAN ÖZÜR DİLEMİŞLERDİ

Danimarka hükümeti, vizon çiftliklerinde yeni bir koronavirüs mutasyonu tespit edilmesi üzerine, potansiyel aşıların etkinliğini riske atabileceği endişesiyle 15 milyon hayvanın itlaf edilmesine karar vermişti. Danimarka hükümeti, ülkedeki tüm vizonları öldürme kararının yasal bir dayanağı olmadığını açıkladı ve bunun için halktan özür diledi.

Danimarka'da yaklaşık 6 bin kişinin çalıştığı bin 139 vizon çiftliği bulunuyor.

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Davut Çolak

Haber Yorumları (14)
KUŞÇU: Hey gidi acımasız adi kafirler,ölmekten korkar ama öldürmekten kılı kıpırdamaz.Yıllardır aynısını insanlara da yapmadınız mı.Siz sadece kaybettiğiniz para için üzülmüşsünüzdür.Yoksa siz onları azar azar toplu halde zaten öldürüyordunuz.Rabbim yanlarınıza bırakmasın inşallah
DIŞ MİHRAKLAR: Ohh tüm deneyleri yapıyorlar kovid vardı diyerekten öldürüyorlar bu arada medeni Avrupa hayvanları neden savunmuyor sessiz kalıyorlar
ESKİ: Bu kadar hayvanla ugrasmanin ne geregi var. Bu kadar korkunun, endiseninde, telasaninda. Onlarin bagisiklilik sistemi insanlardan farkli. Evinde olmayan kopekten tedirgin olmanin bir geregi yok.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title