Soma'daki Maden Faciası Davası

Soma'daki Maden Faciası Davası
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

MHP'den 25. dönem Manisa milletvekili seçilen eski Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Soma'daki maden faciası davasında yarın sanıkların, sanık ve mağdur avukatlarının sorularını yanıtlayacağını bildirdi.

MHP'den 25. dönem Manisa milletvekili seçilen eski Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Soma'daki maden faciası davasında yarın sanıkların, sanık ve mağdur avukatlarının sorularını yanıtlayacağını bildirdi.

Duruşmaya yarına kadar ara verilmesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Balkız, bir avukatın müdafaasını üstlendiği 5-6 sanık olduğunu, bu sanıklar arasında görevleri nedeniyle menfaat çatışmalarının bulunduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Her avukatın ancak bir sanığın savunmasını üstlenebileceğini, bunun belirlenmesi için sanık avukatlarının süre istediğini kaydeden Balkız, "Avukatı olmayan sanıkların avukat temini için 1 gün ara verildi, yarın duruşmaya tekrar devam edilecek" dedi.

Balkız, duruşmanın yarınki seyrine ilişkin ise "Sanıklar yarın hem sanık avukatları tarafından hem de müdafi avukatları tarafından çapraz sorguya tabi tutulacaklar. Bugüne kadar sadece mahkeme heyetinin sorularıydı. Çok sayıda müşteki vekilinin sorusu olacak, sanık vekilinin sorusu olacak" diye konuştu. 

Davanın bir ayağının halen eksik olduğunu vurgulayan Balkız, ihmali bulunan kamu görevlileri için de yargılama izni verilmesi gerektiğini söyledi.

"Yargılama adım adım gerçek sanıkların ortaya çıkartılmasına doğru seyrediyor"

HDP'den İzmir milletvekili seçilen Ertuğrul Kürkçü ise menfaat çatışması nedeniyle her avukatın bir sanığın müvekkilliğini üstlenmesini olumlu değerlendirdiklerini belirterek, "Her yönetici kendi bacağından asılacak, madencilerin hak arayışı bakımından olumlu bir gelişme. Mahkeme başladığından bu yana yargılama adım adım gerçek sanıkların ortaya çıkartılmasına doğru seyrediyor. Bugünkü sorgulamadan izlenimim, mümkün mertebe 'ben bilmiyorum, ben görmedim, ben işitmedim' şeklinde devam edeceği anlaşıyordu. Bunu madenci ailelerinin tepkilerinden de anladık. İzmir Milletvekili olarak bundan sonra davayı daha yakından izleyeceğim" diye konuştu.

Maden faciasında hayatını kaybeden Kader Yıldırım'ın annesi Elmas Kaya ise gazetecilere, "Oraya çıkıyorlar, kem-küm yalan konuşuyorlar. Yalan konuştukları belli. 'Ben çıktım peşimden patlama oldu, her şey düzgündü' diyor. Bu 5-10 dakika içinde nasıl patlama oluyor. Ramazan Doğru'ya sığınmışlar, kurtaracağız diye geberiyorlar" iddiasında bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title