Haberler

Öznel ne demek? Öznel kelimesi TDK'ya göre ne anlama geliyor?

Güncelleme:

Öznel ne demek? Sorusu birçok kişi tarafından sıkça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki Türkçe 'de yer alan öznel ne demek? Öznel cümle ne anlama geliyor?

Öznel kelimesi, gündelik hayatımızda birçok farklı platformda karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle birçok insan tarafından sıkça merak edilen öznel ne demek? Sorusu sıkça aratılanlar arasında yer alıyor. Peki öznel kelimesi TDK'ya göre ne anlama geliyor?

ÖZNEL NE DEMEK?

Öznel, kişiden kişiye göre değişebilen, kişiye göre farklılık gösteren, bireyin düşünce ve duygularına dayanan, anlamına gelmektedir.

ÖZNEL KELİMESİ TDK'YA GÖRE NE ANLAMA GELİYOR?

Öznel kelimesinin TDK'ya göre anlamı aşağıdaki gibidir.
Özneye ilişkin olan, öznede oluşan, nesnelerin gerçeğine değil, bireyin düşünce ve duygularına dayanan, enfüsi, subjektif, nesnel karşıtı anlamına gelmektedir.

ÖZNEL CÜMLELERE ÖRNEKLER

Öznel cümlelere örnek vermek gerekirse aşağıda yer alan öznel cümleler örnek verilebilir. Aşağıda yer alan cümleler, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen, bireyin düşünce ve duygularına dayanan öznel cümlelerdir.

Ben şiir yazmayı severim

Arkadaşımın resmini çok beğendim.

Gürültülü ortamdan hoşlanmam.

Güneşli havayı çok severim.

Yüzme, futboldan daha eğlencelidir.

ÖZNEL KELİMESİNİN CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANILMASI

Öznel kelimesinin cümle içerisindeki kullanım şekline aşağıda yer alan cümle örnek verilebilir.

Bence bunu düşünelim ve ortaya çıkacak öznel davranışımızı içtenlikle dile getirelim.

Emir Ceran
Haberler.com - Gündem

Gündem Yaşam Haberler

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
10 yıldır kayıp olan şahsın cesedi depremin yıktığı evin temelinde bulundu

10 yıldır kayıp olan şahsın cesedi depremin yıktığı evin temelinde bulundu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title