Haberler » Spor » Sivasspor, 3 Yabancı Futbolcusunun Türk Vatandaşı Olması İçin Başvuruda Bulundu - Spor

Sivasspor, 3 Yabancı Futbolcusunun Türk Vatandaşı Olması İçin Başvuruda Bulundu

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Yabancı Futbolcuları Balili, Kaleci Petkoviç ve Fransergio'nun Türk Vatandaşı Olmaları İçin İçişleri Bakanlığı'na Başvurduklarını Söyledi. Uygun, Hollanda Ligi'nde Sparta Rotterdam Takımında Forma Giyen Golcü Futbolcu Ivan Cvetkov ile de Anlaştıklarını Açıkladı.

Sivasspor, 3 Yabancı Futbolcusunun Türk Vatandaşı Olması İçin Başvuruda Bulundu

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, yabancı futbolcuları Balili, kaleci Petkoviç ve Fransergio'nun Türk vatandaşı olmaları için İçişleri Bakanlığı'na başvurduklarını söyledi. Uygun, Hollanda Ligi'nde Sparta Rotterdam takımında forma giyen golcü futbolcu Ivan Cvetkov ile de anlaştıklarını açıkladı.


Teknik Direktör Bülent Uygun, Vali Lütfullah Bilgin Sivasspor Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenledi. Zorlu bir ikinci yarının kendilerini beklediğini söyleyen Uygun, "Fortis Türkiye Kupası maçında hava ve saha koşulları nedeniyle Gaziantepspor'a mağlup olarak elendik. Ancak lige daha çok önem veriyoruz. İkinci yarının ilk haftasında deplasmanda ligin güçlü takımlarından Gençlerbirliği ile karşılaşacağız. İkinci yarıya iyi başlamak ve futbol adına güzel şeyleri sahada sergilemek istiyoruz. Ligde 45 puan toplamayı hedefliyoruz. Sivasspor olarak kurduğumuz kadromuzla sahada savaşarak, futbolun güzelliğini sahaya yansıtarak, hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Zorlu bir maratona girmiş bulunmaktayız. Taraftarlarımızdan takımlarını sonuna kadar desteklemelerini istiyoruz" diye konuştu.


Transfer çalışmaları ile ilgili de değerlendirmede bulunan Teknik Direktör Bülent Uygun, "Bakırköyspor'dan Metekan ile Almanya'dan Mehmet Yeşil ve Hollanda'dan Hilmi Mıçı'yı kadromuza kattık. Hollanda'nın Sparta Rotterdam takımında 1 kez gol kralı olan Ivan Cvetkov ile anlaşmaya vardık" ifadelerini kullandı. Sivasspor'dan ayrılan Anderson'un Çaykur Rizespor'a, Hakan Bayraktar'ın da Malatyaspor ile anlaştığını belirten Uygun, kendilerine takım bulamayan Cem Karaca ile Göndüz Gürol Azer'a takım aradıklarını belirtti.


Yabancı futbolcuları Balili, kaleci Petkoviç ve Fransergio'nun Türk vatandaşı olmaları için ilgili bakanlığa başvurduklarını söyleyen Uygun, "Bilindiği gibi kaleci Petkoviç ile Balili 5 yıldır Türkiye'de futbol oynuyorlar. Türkiye'de 2 yıldır olup da bir şekilde Türk vatandaşı yapılan futbolcular var. Biz de 5 yıldır Türkiye'de olan Petkoviç ve Balili ile Fransergio'nun Türk vatandaşı olması konusunda İçişleri Bakanlığı'na başvurduk. Bu futbolcuları Türk vatandaşı yapıp, rekabet ortamında geride kalmak istemiyoruz. 'Bu durum içimize çok siniyor mu?' diye sorarsanız, içimize aslında çok fazla sinmiyor. Çünkü Türk futbolunu yabancıları Türkleştirerek geliştiremezsiniz, ama böyle bir rekabet ortamı zamanında yaratılmış. Bizim de bu fırsatları değerlendirmemiz lazım. Bu fırsatlar oluşturulmadan önce de yapılması gerekenler vardı. Altyapılara gerekli önem verilmedi. Altyapıya gerekli destek verilmediği için ve genç yetenekleri yeterince yetiştiremediğimizden dolayı yabancı oyuncuların Türk vatandaşı olmasına herkes göz yumuyor. Aslında bunun önüne geçmek için de altyapıya yeteri destek verilmesi lazım" dedi.


Öte yandan Sivasspor, hafta sonunda Gençlerbirliği ile oynayacağı maçın hazırlıklarını yaptığı antrenmanla sürdürdü. Antrenman öncesi futbolcuların, tesisteki köpeklerle oynamaları ilginç görüntüler oluşturdu. Bu arada sakatlığı bulunan futbolculardan kaptan Servet ve Murat Sözgelmez ile izinli olan Wooter antrenmana katılmazken, sakatlıkları bulunan İlhan, kaleci Petkoviç, Cem Can ile Hakkı düz koşu yaptı.


(İG-İY-FS-FS-S)

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler