Sinop'ta Ramazan Geleneği "Helesa"

Sinop'ta Ramazan Geleneği 'Helesa'
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Özenle süslenen maket kayık, Sinop sokaklarında omuzlarda dolaştırılarake, maniler söylendi, bahşiş toplandı

SİNOP (AA) 24.07.2013 -  Sinop'a özgü önemli bir gelenek olan ve her yıl ramazan ayının 15'inci gününde düzenlenen "sellime çıkma" ya da "Helesa" nedeniyle Sinop sokaklarında renkli görüntüler oluştu.

Vali Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop Garnizon Komutanı Jandarma Albay Osman Coşkun, Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Başkanı İsmail Hakkı Gülenç, derneğin Onursal Başkanı Özer Gürbüz'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, iftardan sonra Sinop tersane mevkisinde toplandı.

Vali Köşger   burada yaptığı konuşmada, "Helesa"nın Sinop için önemli bir gelenek olduğunu belirterek, "Sinop'ta kendine özgü, kendine yakışır güzellikte bir gelenek oluşmuş. Ağaç kökler üzerinde büyür, geleneğini yaşayan geleceğini sağlam tutar. Sizler bu geleneği yaşayan, geleceği yaşatan insanlarsınız. Geleneğinizi güzelce yaşıyorsunuz, yaşatıyorsunuz, gelececek kuşaklara aktarıyorsunuz. Gelecek daha parlak ve güzel olacak. Buna vesile olan, geleneklerimizi yaşatan herkese şahsım ve Valiliğim adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Etkinliği düzenleyen Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği adına konuşan Onursal Başkan Özer Gürbüz ise "Helesa" geleneğinin her yıl ramazan ayında tekrarlandığın,  Helesa'nın öyküsünün fırtınadan kaçarak Sinop limanına sığınan gemicilere dayandığını söyledi.

Her yıl ramazan ayında tekrarlanan bu geleneğin, gelecek nesillere de aktarılacağını  ifade eden Gürbüz, iki gece sonunda toplanan paraların Yardımseverler Derneği'ne verileceğini belirtti.

Daha sonra süslenen maket kayık omuzlarda taşınarak sokak sokak gezdirildi. "Helesa, yelesa, heyemola yusa, yusa hop" diye mani söylenerek bahşiş toplandı.    

Vatandaşlar balkonlardan ve pencerelerden maket kayığın içine bahşiş atarken, bazıları da geleneğe uygun olarak bahşişlerini mendile sarıp, düştüğü yer görülsün diye de mendilin ucunu yaktı.

Vali Yavuz Selim Köşger'in evinin kapısını çalan helasacılara Vali Köşger, bahşiş verdi.

-Geleneğin hiyakesi

Fırtınadan kaçan ve Sinop limanına sığınan gemicilerden kaldığı söylenen "Helesa"nın hikayesi şöyle:

"Çok eski dönemde fırtınadan kaçarak Sinop limanına sığınan bir geminin tayfaları kış şartları nedeniyle haftalarca burada mahsur kalınca, erzakları tükenir. Kimseden bir şey isteyemedikleri için çaresiz kalan tayfalar, sonunda bir filikayla kente çıkıp, ellerinde fenerle evleri dolaşarak "Helesa, yelesa, heyemola yusa, yusa hop" diye mani söyleyerek yardım toplar."

Helesa'nın bu öyküden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tam olarak bilinmese de gelenek Sinop'ta bu hikayeye dayandırılarak yaşatılıyor. - Sinop

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title