Sinema Dünyasından Oscar Tahminleri

Sinema Dünyasından Oscar Tahminleri

27.02.2016 14:02 | Son Güncelleme: 27.02.2016 14:02
Sinema Dünyasından Oscar Tahminleri

88'inci Akademi Ödül (Oscar) töreni yaklaşırken sinemacılar favorilerini ve Oscar'la ilgili görüşlerini aktardı.

KAAN BURAK ŞEN - 88'inci Akademi Ödül (Oscar) töreni yaklaşırken sinemacılar favorilerini ve Oscar'la ilgili görüşlerini aktardı.

Yönetmen Osman Sınav, özellikle takip ettiği ve beğendiği hit yönetmenlerin bulunduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Martin Scorsese, önemli bir adam benim için. Ama son yıllarda sıkıca takip etmeye çalıştığım Alejandro Gonzalez Inarritu var. Bir sanat sinemasından doğan, Meksikalı bir adam. Arthouse'dan gelip Hollywood'un göbeğine gelip oturuyor. Enteresan bir yürüyüş. Bu yürüyüş doğruysa ve İnarritu eğer Oscar'ı alırsa bu, Hollywood, dünya sineması değişiyor anlamına geliyor. Sinema da yeniden başka bir şeyin arayışında ve başka bir damar açılıyor demek."

Kara: "Oscar'lar ülkelerin stratejileridir"

Fransa'dan gönderilen yabancı film Oscar adayının bir strateji ile belirlendiğini aktaran Yönetmen Mustafa Kara, "Oscar'lar ülkelerin stratejileridir. Fransa da strateji belirledi bu yıl. Geçen yıl Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödlünü alan 'Dheepan' adında bir Fransız filmi vardı. Mesela Fransa bu yıl 'Dheepan' filmini yabancı Oscar adayı olarak göndermedi, Mustang'ı gönderdi. Stratejisini belirledi yani. Buradan hesap, her şey anlaşılabilir" ifadelerini kullandı.

Sertel: "Oscar için yandaş sinemacı olmak gerekiyor"

Yönetmen Sinan Sertel, Oscar ödüllerini takip ettiğini vurgulayarak, "O kadar önemli yönetmen ve filmlere Oscar vermediler ki. Hitchcock, Chaplin'e bir kere Kubrick'e ise hiç ödül vermediler. O yüzden Oscar için yandaş sinemacı olmak gerekiyor" dedi.

"Dondurmam Gaymak", "Entelköy Efeköy'e Karşı" ve "İftarlık Gazoz" filmleriyle bilinen Yönetmen Yüksel Aksu, 88'inci Akademi Ödülleri'nde en iyi yönetmen ödülünü İnarritu, en iyi film ödülünü The Revenant, en iyi oyuncu ödülünü de Leonardo DiCaprio'nun alacağını söyledi.

Sinema Yazarı Muhammed Uyar'ın Oscar tahminleri ise şöyle: En iyi film; The Revenant, en iyi yönetmen; İnarritu, en iyi senaryo; Room: Gizli Dünya, en iyi erkek oyuncu: Michael Fassbinder/ Steve Jobs, en iyi kadın oyuncu; Brie Larson.

Yazar Nihal Bengisu Karaca da en iyi görsel efekt ödülünü "StarWars: Güç Uyanıyor" filminin alacağını belirtirken, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü Tom Hardy, en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünün ise The Hatefull Eight filmindeki performansıyla Jennifer Jason Leigh'in alacağı tahmininde bulundu.

Yönetmen Abdulhamit Güler'in Oscar favorileri şöyle: En iyi film; The Revenant, en iyi yönetmen; İnarritu, en iyi erkek oyuncu; Leonardo Di Caprio, en iyi yabancı film ödülü; Son Of Saul, en iyi kadın oyuncu; Charlotte Rampling.

Sinema yazarı Suat Köçer, Oscar tahminlerini, 'inandığım' ve 'beklediğim' şeklinde iki kısma ayırdı. Köçer'in Oscar tahminleri şu şekilde: En iyi film; İnandığım: Mad Max: Fury Road. Beklediğim: The Revenant, En iyi yönetmen, İnandığım: George Miller, Beklediğim: Alejandro G Inarritu. En iyi uyarlama senaryo, İnandığım: Room, Beklediğim: Room. En iyi özgün senaryo İnandığım: Spotlight, Beklediğim: Spotlight. En iyi kadın oyuncu, inandığım: Cate Blanchet, Beklediğim: Brie Larson. En iyi erkek oyuncu; İnandığım: Leonardo DiCaprio, Beklediğim: Leonardo DiCaprio. En iyi yardımcı erkek oyuncu; İnandığım: Mark Rylance, Beklediğim: Sylvester Stallone. En iyi yardımcı kadın oyuncu; İnandığım: Jennifer Jason Leigh, Beklediğim: Jennifer Jason Leigh. Yabancı dilde en iyi film; İnandığım: Son of Saul (Macaristan), Beklediğim: Son of Saul (Macaristan). En iyi animasyon; İnandığım: Kuzular Firarda, Beklediğim: Kuzular Firarda. En iyi film müziği; İnandığım: The Hateful Eight - Ennio Morricone, Beklediğim: Carol - Carter Burwell. En iyi görüntü yönetimi; İnandığım: The Revenant, Beklediğim: The Revenant.

88'inci Akademi Ödülleri, 28 Şubat'ta Chris Rock'ın sunacağı Hollywood'taki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title