Siber Saldırıdan Etkilenen Oyak Renault'nun Bursa Fabrikasında Üretim Başlayamadı

Dünya genelinde etkili olan siber saldırı Renault şirketini de etkilemişti. Saldırı sonucu cuma günü üretimi duran Oyak Renault'un Bursa fabrikası bu gece ve sabah vardiyası işçilerine "işe gelmeyin" mesajı gönderdi.

Dünya genelinde etkili olan zararlı yazılım 'WanaCrypt0r 2.0 saldırısı' sonucu Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Oyak Renault fabrikasında bilgisayar ve otomasyon sistemlerinin etkilenmesi nedeniyle üretim durmuştu. Fabrikadaki tüm bilgisayarlar kapatılırken, 2.5 vardiya üretim yapılamamıştı.

İŞÇİLERE İŞE GELMEYİN ÇAĞRISI

Üretimin pazar gece yarısı 24.00 vardiyada başlaması bekleniyordu, ancak teknik bakımların devam ettiği fabrikada, gece vardiyası ve sabah 08.00 -16.00 vardiyalarına gelecek personele işe gelmemeleri bildirildi. 16.00-24.00 vardiyasında çalışanların ise işe gelip gelmeyeceklerinin henüz belli olmadığı öğrenildi.

BÜTÜN RENAULT GRUBU ETKİLENDİ

Oyak Renault yetkilileri küresel boyuttaki saldırının dünyadaki bütün Renault grubunu etkilediğini açıklamıştı.

GÜNDE BİN 310 ÜRETİM YAPILIYOR

3 vardiya halinde çalışan fabrikada günde bin 310 üretim yapılıyor. Bursa fabrikasında geçen yıl eylül ayında Yeni Megan Sedan üretimine başlanmıştı. Şirketin bu model otomobili sadece Bursa fabrikasında üretiliyor.