Haberler

Sgk'dan İnsülin Hastalarının İlacına Kamu Kurum İndirimi

DİYABET Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanırken, SGK tarafından insülin hastalarının ilacının yüzde 32.5 olan kamu kurum indirimi, firmanın artışı uygulamamasına rağmen yüzde 41'e yükseltti.

DİYABET Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanırken, SGK tarafından insülin hastalarının ilacının yüzde 32.5 olan kamu kurum indirimi, firmanın artışı uygulamamasına rağmen yüzde 41'e yükseltti. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Eczacı Nurten Saydan, firmanın yüzde 8.5'luk indirimi kuruma yapmadığını belirterek, "Bu farkı kim ödeyecek? Eczacı mı, vatandaş mı?" diye sordu.

Nurten Saydan, yılda 1 kez de olsa Diyabet Haftası nedeniyle hasta sorunlarının gündeme geldiğini ve bütün kurumların diyabet hastalığı için toplumda dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çaba harcadıklarını söyledi. Saydan, şöyle dedi:

"3 gün sonra 'Tip 1 diyabet' hastalarının, yani insüline bağımlı hastaların ilaçlarından önemli bir tanesinin kamu kurum indiriminin yüzde 41'e yükseltilmesi, bu ilaca ulaşımı zorlaştırarak diyabet hastalarına ilginç bir hediye oldu. 17 Kasım günü hastalarının insülinlerini depolardan alıp hastalarına vermek isteyen eczacılar, depoların bu iskontoyu vermediğini görerek ne yapacaklarını şaşırdılar. Zira firma tarafından yapılmayan iskontoyu hastaya yansıtamadıkları gibi, bu konuda hukuki açıdan kendilerini koruyan bir yasal düzenleme de bulunmamakta."

TEİS Başkanı Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu uygulaması ile kamu kurum indirimini yüzde 41'e yükselttiği insülin ilacı için eczacılar ve ecza depolarının ne yapacağını bilemez hale geldiğini, halka bu durumu nasıl izah edeceğinin şaşkınlığı içinde olduğunu söyledi. Saydan, "Devlete yapacağı indirimi firma kabul etmeden SGK'nın bu indirimi uygulamaya sokmaktaki amacını anlayabilmiş değiliz. Firmanın yapmadığı farkı kim ödeyecek? Eczacı mı, vatandaş mı?" dedi.

SGK, ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZLARINI DA ÖDEMİYOR

Saydan, SGK'nın 1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren şeker ölçüm cihazlarını ödemeyerek, adeta 'Diyabet Haftası etkinliklerine erken başladığını' söyledi. Hastalarla eczacıları karşı karşıya bırakan, şeker ölçüm çubuğunu ödeyip, cihazı ödemeyen hukuka aykırı söz konusu düzenleme için TEİS olarak, Danıştay 15'inci Dairesi'nde dava açtıklarını belirten Saydan şöyle devam etti:

"Sendikamızca açılan davanın hastalarımızın lehine sonuçlanması en büyük talebimizdir. Çünkü, hastalarımızın kan şekerlerini ölçecek çubuklarını ödeyen ama cihazlarını ödemeyen Sağlık Uygulama Tebliğini anlamak mümkün değil. TEİS olarak eczacıyı ve vatandaşı zor durumda bırakan bu uygulamalardan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Eczacıların ve diyabetli hastaların mağdur edilmemesi için bu davayı açtık. En kısa zamanda yüksek yargının gerekeni yapacağına inanıyoruz."

- Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sosyal Güvenlik Kurumu Nurten Saydan Politika Güncel Haberler

Hamburger ve Kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Hamburger ve Kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken paylaşım! 14 kişinin öldüğü yangını bugün hatırladı

Kılıçdaroğlu'ndan tepki çeken paylaşım! 14 kişinin öldüğü yangını bugün hatırladı

Maksul Gıda iflas etti! Aylardır maaş alamayan 200 çalışan işsiz kaldı

Maksul Gıda iflas etti! Aylardır maaş alamayan 200 çalışan işsiz kaldı

CHP'nin gölge bakanı Karatepe, Mehmet Şimşek ile görüşecek! Masada asgari ücret ve emekli maaşları var

CHP'nin gölge bakanı Karatepe, Mehmet Şimşek ile görüşecek! Masada asgari ücret ve emekli maaşları var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title