Seyahatname Haberleri

Seyahatname haber, Seyahatname son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Seyahatname - 29.09.2021
EĞİTİM VE KÜLTÜR VADİSİ ÇEKMEKÖY'E BİR KÜTÜPHANE DAHA
Evliya Çelebi Kimdir? Kütüphanemiz isimini aldığı Evliya Çelebi Miladi 25 Mart 1611'de İstanbul' da doğmuştur. UNESCO tarafından doğumunun 400. yılı münasebetiyle 2011 yılı Evliya Çelebi yılı ilan edilmiştir. Enderun Mektebi'nde iyi bir eğitim almış ve sarayda görevler yapmıştır 17. yüzyıl nesir yazarlarından olan Evliya Çelebi, elli yılı aşkın süreyle; Avrupa, Batı Asya ve Mısır topraklarını gezmiş, gördüklerini de Seyahatname adlı 10 ciltlik eserinde toplamıştır.
Seyahatname - 04.05.2021
Ayva pekmezi üreten ilçe belediyesi talepler artınca kapasiteyi 6 katına çıkardı
Sakarya Nehri'nden beslenen verimli topraklarda yetiştirilen ve Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde bahsettiği Osmaneli ayvası, Beşevler köyünde 3 dönüm arazide kurulan 450 metrekare kapalı alana sahip tesiste pekmeze dönüştürülüyor.
Seyahatname - 29.04.2021
Yunanistan'daki Memi Baba Tekkesi'ne devlet koruması talebi
Türk Mimarisi Araştırma Merkezi'nde çalışan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın Eğribucak beldesinde inşa edilen ve Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde adı geçen tekkenin 16.
Seyahatname - 03.12.2020
Erzurumlular, kentte 20 yıl vaizlik yapan Vani Efendi'nin hatırası, adına yaptırılan camide yaşatıyor
Bu şekilde bölgeye gelen alimlerden birinin de Vani Efendi olduğunu aktaran Küçükuğurlu, şöyle konuştu: "Birçok alim gibi Vani Efendi, geldiği Erzurum'da yaklaşık 20 yıl kalmıştır. Erzurum 16. ve sonraki yüzyıllarda büyük bir ilim merkezi konumdaydı. Büyük medreselerin bulunduğu şehirde dolayısıyla birçok alim ve talebe İstanbul'a gitmek yerine burada kalmıştır. Vani Efendi de bu ortamı bulmuş ve Erzurum'da kalmıştır. Vani Efendi'nin çok önemli başka bir Türk büyüğü ile yolu yine burada kesişmiştir. O kişi de Evliya Çelebi'dir. 1645-1647 yıllarında Evliya Çelebi gümrük memuru olarak görev yapmaktayken burada bulunmuş." Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde, Erzurumluların da Vani Efendi'ye duydukları sevginin açıkça belirtildiğini ifade eden Küçükuğurlu, Hacı Murat Ağa'nın 1600'lü yıllarda Vani Efendi adına, bir cami yaptırdığını dile getirdi.
Seyahatname - 25.11.2020
Gece ayrı, gündüz ayrı güzel
Kütahyalı seyyah, ilim adamı, yazar ve halk bilimci Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde adından söz ettiği Hisar Kalesi, 72 burcuyla Türkiye'nin üçüncü büyük kalesi durumunda olduğunu belirtildi.
Seyahatname - 28.05.2020
Diyarbakır'da tarihi Anzele suyu temizlendi
Çalışma sayesinde Türk ve dünya tarihinin büyük gezginlerinden Evliya Çelebi'nin Seyahatname eseri ile yöresel türküye konu olan tarihi Anzele suyu (Ayn-i Zülal) içindeki taş, şişe, cam parçaları ve evsel atıklar temizlendi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Seyahatname Haberleri | Seyahatname Haber - Haberler - Seyahatname haberleri, son dakika seyahatname haber ve gelişmeleri burada. Tarihi Payas Kalesi, ziyarete açılmaya hazırlanıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.11.2021 09:20:49. #1.15#

title